Organ nadzorujący żąda przy zatwierdzaniu każdego aneksu do arkusza organizacyjnego opinii rady pedagogicznej dotyczącej aneksu.
Czy słusznie?
Kieruje dużą szkołą (96 pracowników pedagogicznych), więc zwoływanie rady pedagogicznej przy każdym aneksie w celu zaopiniowania go jest niemożliwe a niekiedy aneks trzeba wprowadzić niezwłocznie.
Zmiany, które w trakcie roku szkolnego nastąpią w organizacji nauczania, wychowania i opieki muszą być ujęte w aneksach do arkusza organizacji szkoły, które opiniuje rada pedagogiczna.
Zgodnie z przepisami załączników do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.), szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym, określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, do dnia 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku.
Podstawą do opracowania przez dyrektora arkusza organizacji szkoły lub placówki jest szkolny plan nauczania oraz plan finansowy szkoły. W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę. @page_break@
Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły dyrektor szkoły, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć edukacyjnych.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., rada pedagogiczna opiniuje organizację pracy szkoły lub placówki, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych oraz projekt planu finansowego szkoły lub placówki. Opiniowanie organizacji pracy szkoły to prawo do wyrażania opinii i zgłaszania uwag do projektu arkusza organizacji pracy szkoły. Opinia rady pedagogicznej nie jest dla organu prowadzącego szkołę wiążąca.
Wszelkie zmiany, które w trakcie roku szkolnego nastąpią w organizacji nauczania, wychowania i opieki muszą być ujęte w aneksach do arkusza organizacji szkoły. Aneks sporządza się określając w nim przyczynę zaistniałych zmian, okres trwania zmian oraz informacje o nauczycielach, którym przydzielono nowe zadania, a także inne zaistniałe w szkole lub placówce zmiany.
Aneksy do arkuszy organizacji szkół i placówek powinny być przedkładane do zatwierdzenia i zaopiniowania zgodnie z procedurą opracowywania arkuszy organizacji, w tym również zasięgania opinii rady pedagogicznej.
Polecamy: Przed sporządzeniem arkusza organizacyjnego szkoły dyrektor powinien zebrać potrzebne dane