Ekspertka przez tydzień odwiedzała polskie instytucje w celu zebrania informacji na temat stanu przestrzegania prawa do wyżywienia. 21 kwietnia była gościem rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Podczas spotkania z zainteresowaniem słuchała o zmianach w zakresie żywienia, jakie wprowadzono w polskim systemie oświaty. Od 1 września 2016 r. na wniosek rzecznika praw dziecka z polskich szkół zniknęło śmieciowe jedzenie, a stołówki wprowadziły standardy żywienia zalecane przez Instytut Żywności. W oświadczeniu przekazanym na zakończenie wizyty Hilal Elver pochwaliła te działania.
- Jestem przekonana, że nowe uregulowania prawne doprowadzą do poprawy stanu zdrowia i jakości życia dzieci. Dla dalszego wzmocnienia ochrony prawa do żywności zachęcałabym Polskę m.in. do ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych oraz, zgodnie z sugestią rzecznika praw dziecka, ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka – napisała.
Zdrowsze drożdżówki wrócą do szkół>>
Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. prawa do żywności, analizując sytuację w Polsce, skupiła się na takich kwestiach jak: ramy prawne służące realizacji prawa do żywności, sektor rolny i produkcja żywności w Polsce, projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ubóstwo i pomoc społeczna, zdrowa i zrównoważona dieta oraz zaburzenia żywieniowe, karmienie piersią i żywność dla dzieci, marnowanie żywności, realizacja prawa do żywienia osób ubiegających się o azyl, uchodźców i osoby pozbawione wolności, zmiany klimatu i środowisko.
Oświadczenie obejmuje w ogólnym zarysie wstępne ustalenia i zalecenia wynikające z informacji uzyskanych w trakcie przeprowadzonej wizyty. Sprawozdanie końcowe przedstawione zostanie na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w marcu 2017 r.
Drożdżówka ułaskawiona - zmienią się przepisy o zdrowym żywieniu>>