W jaki sposób można w trakcie roku szkolnego dokonać częściowej zmiany w składzie rady rodziców i kto powinien w razie potrzeby to zrobić?
W regulaminie rady rodziców powinny znaleźć się zapisy dotyczące dokonywania zmian w składzie rady w trakcie roku szkolnego.
Rada rodziców działa w szkole na podstawie art. 53 i art. 54 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowawczego szkoły oraz programu profilaktyki, program ten ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin.
Zgodnie z art. 53 ust. 4 ustawy o systemie oświaty rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
1) wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;
2) szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oraz przedstawicieli rad oddziałowych do rady rodziców szkoły.
W regulaminie rady rodziców powinny znaleźć się zapisy dotyczące dokonywania zmian w składzie rady w trakcie roku szkolnego. Mogą zostać zorganizowane wybory uzupełniające. Na przykład, jeżeli w ciągu roku szkolnego skład rady rodziców ulegnie zmniejszeniu o przedstawiciela danej klasy, to rada klasowa, działając w pełnym składzie, w trybie przewidzianym w regulaminie, dokonuje wyboru swojego przedstawiciela w radzie rodziców od dnia ustania członkowstwa w radzie przez przedstawiciela danej.
O zapisach w regulaminie decydują członkowie rady rodziców, przestrzegając zasady, iż nie mogą one być sprzeczne z obowiązującym prawem, w tym szczególnie ustawą o systemie oświaty oraz statutem szkoły.