Rada gminy zmieniła uchwałę w sprawie pensum dla pedagogów i logopedów z 20 godz. na 30.
Jakie konsekwencje z podjętej uchwały wynikają dla zatrudnionych nauczycieli?
Mamy zatrudnionych ww. nauczycieli poprzez umowy o prace na czas nieokreślony w niepełnych wymiarach oraz dwóch nauczycieli kontraktowych w pełnym wymiarze.
Uzasadnienie
Ustalenie tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin dla pedagogów, logopedów, psychologów oraz doradców zawodowych należy do kompetencji organu stanowiącego właściwej miejscowo jednostki samorządu terytorialnego. Mimo jednoznacznego brzmienia zapisów art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, często w tej kwestii występowały wątpliwości. Wątpliwości te zostały usunięte uchwałą Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 21 marca 2012 r. (uchwała SN z dnia 21 marca 2012 r., III PZP 2/12, Lex nr 1124777). Zdaniem składu orzekającego SN tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych wymienionych w art. 42 ust. 3 lp. 3 KN określa na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN organ prowadzący szkołę lub placówkę. W ocenie Sądu, z punktu widzenia wykładni systemowej i funkcjonalnej należy uznać, iż stanowisko nauczyciela przedmiotu edukacyjnego, którego pensum jest określone w art. 42 ust. 3 l.p. 3 KN w wymiarze 18 godzin tygodniowo, jest bardziej uciążliwe i pracochłonne niż stanowiska pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych.
W związku z powyższym, zwiększenie pensum w drodze uchwały organu stanowiącego nie wymaga zastosowania wobec konkretnego pedagoga czy logopedy wypowiedzenia zmieniającego, bowiem zmiana pensum nie wpływa na 40-godzinny czas pracy tych nauczycieli. Zmiana pensum powinna więc nastąpić z dniem wejścia w życie przedmiotowej uchwały.
Odrębną kwestię stanowi wypowiedzenie umowy o pracę tym nauczycielom, którzy nie będą już zatrudnieni wskutek zmiany pensum od dnia 1 września. Z tymi nauczycielami należy rozwiązać stosunek pracy na podstawie art. 20 KN – w przypadku nauczycieli na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze zajęć oraz na podstawie art. 27 KN – w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze zajęć.