Zespół Publicznych Szkół składa się ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Jak zawierać umowy o pracę z nauczycielami zgodnie z ustawą o zmianie ustawy- Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 102, poz. 689)?
Zespół Publicznych Szkół zawarł umowy z określeniem typów szkół wchodzących w jej skład bez wyraźnego określenia w której ze szkół dany nauczyciel pracuje.
Czy prawidłowo?
Dla potrzeb sprawozdawczych statystyki takie określenie jest niezbędne. W klasyfikacji budżetowej nie istnieje ZPS ale gimnazjum i szkoły
Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy- Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 102, poz. 689) art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) otrzymuje następujące brzmienie: stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Oznacza to, że od 1 września 2007 r. pracodawcą nauczycieli zatrudnionych w zespole szkół nie będzie jedna ze szkół wchodzących w jego skład, ale sam zespół. Od nowego roku szkolnego nie będzie już konieczności zawierania z nauczycielami pracującymi w zespole szkół umowy w szkole wchodzącej w skład zespołu, bądź kilku "cząstkowych" umów o pracę w każdej szkole wchodzącej w skład zespołu szkół.
Dyrektor szkoły nawiązywać będzie z nauczycielem stosunek pracy bądź na podstawie mianowania bądź na podstawie umowy o pracę w zespole szkół. Akt mianowania, bądź umowa o pracę zawarte w zespole szkół oprócz dotychczasowych danych takich, jak określenie stanowiska i miejsca pracy, terminu rozpoczęcia pracy, wynagrodzenia lub zasad jego ustalania powinny od 1 września zawierać też określenie typów (rodzajów) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel.
Nie ma więc potrzeby wymieniania wszystkich typów szkół wchodzących w skład zespołu szkół, a jedynie określenie typów szkół, w których nauczyciel pracuje.