Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191) - dalej KN, nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego.
Co należy rozumieć pod pojęciem "pięcioletni okres pracy"?
Czy zwrot ten odnosi się do pracy w szkolnictwie czy do jakiejkolwiek pracy niezwiązanej z oświatą?

 
Odpowiedź
Wobec nieprecyzyjnej regulacji w przepisach KN, należy przyjąć, iż przepis dotyczy każdej pracy wykonywanej przez daną osobę, w tym także niepedagogicznej.
 
Uzasadnienie
W myśl art. 9a ust. 3 KN osoby posiadające co najmniej pięć lat stażu pracy oraz znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem podjęcia pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Oceny spełnienia tych warunków dokonuje dyrektor szkoły. Przepis nie reguluje szczegółowo jaki okres pracy jest wymagany a zatem można przyjąć, iż dotyczy to każdej pracy, w tym również niepedagogicznej. Natomiast dla zastosowania tego przepisu znacząca będzie ocena przez dyrektora dorobku zawodowego danej osoby i jego przydatności w pracy nauczycielskiej.

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy: Akt nadania awansu zawodowego ważny nawet na nieaktualnym druku