Ośrodki będą współpracować z Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Młodzieżowy ośrodek wychowawczy będzie współpracował z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zapewni też odpowiednie warunki umożliwiające wychowankom kontakt z osobami spoza ośrodka, z poszanowaniem ich prywatność.
O zmianę w tym zakresie także wnioskował RPO, wskazując na konieczność umożliwienia wychowankom młodzieżowego ośrodka wychowawczego kontaktu z osobami spoza ośrodka, nie zaś jak dotychczas, jedynie z rodzicami.
Skuteczniejsza pomoc dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym
Do specjalnych ośrodków wychowawczych będzie można przyjmować dzieci i młodzież posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
"Wprowadzenie ww. zmiany jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska ośrodków specjalnych, głównie niepublicznych. W przypadku dzieci i młodzieży niepełnosprawnych zachowano poprzednią regulację, wskazującą na możliwość przebywania w ww. placówce nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym wychowanek kończy 24. rok życia" - tłumaczy resort edukacji.
Rozporządzenie precyzuje także, że wszyscy wychowawcy zatrudnieni w specjalnym ośrodku wychowawczym posiadają wykształcenie pedagogiczne pozwalające na wykonywanie zadań pedagoga.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11.08.2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (Dz.U. poz. 1606) wejdzie w życie 1 września 2017 r.