Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Burmistrz zatwierdziła konkurs na stanowisko dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego w gminie.
Wojewoda uznał, iż w toku postępowania konkursowego, istotnie naruszono prawo, bowiem nie zawiadomiono wszystkich członków komisji o terminie posiedzenia komisji konkursowej nie później niż 7 dni przed terminem.
Gmina wyjaśniła, że nie zawiadomiła wybranych już członków komisji konkursowej o terminie posiedzenia komisji z przyczyn niezależnych od niej.
Nie miało to jednak wpływu na frekwencję na posiedzeniu, w którym uczestniczyli wszyscy członkowie komisji konkursowej.
WSA odrzuci skargę na uchwałę komisji konkursowej>>
WSA przypomniał, iż przepis rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. nr 60, poz. 373 z późn. zm.) przewiduje, że przewodniczący komisji ustala termin i miejsce posiedzenia komisji, o czym powiadamia na piśmie członków komisji oraz kandydatów, nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.
Przepis ten nie przyznaje jednak członkom komisji ani kandydatom jakichkolwiek uprawnień możliwych do zrealizowania w podanym tam terminie, lecz wskazuje jedynie obowiązek określonego zachowania się.
Nie określa też żadnych skutków niedochowania takiego terminu. Takich skutków nie można też wyinterpretować w drodze wykładni – podkreślił WSA.
WSA: głosowanie na kandydata komisji konkursowej nie musi być tajne>>
WSA podkreślił, iż celem przepisu rozporządzenia jest zapewnienie udziału kandydatom w postępowaniu konkursowym i zapewnienie sprawnego toku pracy komisji konkursowej.
Nie oznacza to jednak, że niezachowanie tego terminu ma prowadzić do wygaśnięcia prawa do dalszego prowadzenia postępowania konkursowego.
W związku z tym należy przyjąć, że powyższy termin ma charakter procesowy instrukcyjny, a nie materialnoprawny – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 5 listopada 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 631/13, prawomocny
NSA: wójt nie może zmieniać składu komisji konkursowych>>