Jeden z maturzystów wniósł do WSA skargę na odmowę kontroli przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, unieważnienia egzaminu maturalnego z chemii.
W ocenie Sądu pierwszej instancji, czynność unieważnienia pisemnego egzaminu maturalnego nie jest czynnością z zakresu administracji publicznej, a jest jedynie stwierdzeniem przez właściwy organ, że na skutek niesamodzielnego pisania pracy przez zdającego komisja nie może ustalić wyniku egzaminu tego zdającego. Unieważnienie egzaminu nie stwarza dla zdającego żadnych praw ani obowiązków wynikających z przepisów prawa, a jest jedynie czynnością, której dokonuje się, gdy nie ma możliwości ustalenia oceny egzaminu, w tym wypadku na skutek niesamodzielności pisania pracy maturalnej. Akt unieważniający egzamin maturalny nie wymaga więc tym bardziej formy decyzji administracyjnej, a co za tym idzie, do jego wydania nie mają zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Więcej w Serwisie Samorządowym LEX>>
WSA nie skontroluje zasadności unieważnienia matury
Ocena w przedmiocie unieważnienia egzaminu maturalnego prowadzi do ustalenia wyniku egzaminu maturalnego i nie może samodzielnie podlegać kontroli sądu administracyjnego. Skoro rezultat procedury egzaminacyjnej to jest sam wynik jest ostateczny i nie służy na niego skarga do sądu, to trudno przyjąć że na czynność unieważnienia egzaminu taka skarga będzie dopuszczalna orzekł NSA.