W rozpoznawanej sprawie rada miejska, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy o samorządzie gminnym i art. 5 ust. 5g ustawy o systemie oświaty , podjęła uchwałę w sprawie przekazania fundacji prowadzenie szkoły podstawowej.
Zdaniem skarżących związków zawodowych projekt uchwały i uchwała dotycząca przekazania szkoły do prowadzenia innemu podmiotowi różniły się wykazaną liczbą dzieci.


WSA wyjaśnił, że w przepisie art. 5 ust. 5g ustawy o systemie oświaty , brak jest uregulowania, które określałoby na jaką datę należy ustalić liczbę dzieci aby spełnione zostały przesłanki umożliwiające przekazanie do prowadzenia szkoły osobie fizycznej bądź prawnej. Wobec tego należy podzielić pogląd wyrażany w piśmiennictwie, że skoro ustawodawca nie wskazał jednoznacznie daty, na którą należy ustalić liczbę uczniów i wychowanków, to będzie to data podjęcia uchwały w przedmiocie przekazania szkoły do prowadzenia innemu podmiotowi. W związku z tym mogą pojawić się pewne rozbieżności co do liczby dzieci, która jest wykazywana w projekcie takiej uchwały przekazywanej do zaopiniowania organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny oraz właściwym związkom zawodowym. Bezwzględnie jednak rozstrzygającą będzie kwestia czy w dacie podjęcia uchwały w przedmiocie przekazania szkoły do prowadzenia innemu podmiotowi szkoła ta nie liczyła więcej niż 70 uczniów.


WSA ustalił, że w dniu podejmowania tej uchwały liczba uczniów wynosiła 65. Taka liczba dzieci w szkole została również przedstawiona na sesji radnym przed podjęciem skarżonej uchwały. Zatem należy uznać, że w dniu podejmowania uchwały liczba uczniów szkoły nie przekraczała 70 uczniów i tym samym na podstawie art. 5 ust. 5g ustawy o systemie oświaty mogła zostać podjęta uchwala o przekazaniu tej szkoły do prowadzenia fundacji – uznał WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 16 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 1365/12, nieprawomocny