Minister edukacji podpisała w poniedziałek dwa rozporządzenia: w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych oraz w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
Lekcje języka migowego na wniosek dyrektora szkoły
Rzecznik praw obywatelskich oraz Polski Związek Głuchych od dawna apelowali o uwzględnienie języka migowego w ramowych planach nauczania. Zwracali uwagę, że w przypadku osób niesłyszących język migowy jest pierwszym, naturalnym językiem, za którego pomocą zdobywają wiedzę o świecie oraz komunikują się z otoczeniem. Brak lekcji - jak wielokrotnie podkreślani - obniża efektywność kształcenia oraz powoduje u uczniów z wadą słuchu problemy edukacyjne i emocjonalne. Rozporządzenie nowelizujące doda przepis, według którego organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może przyznać godziny na realizację zajęć z języka migowego.
Nowe ramówki i wynagrodzenia egzaminatorów - zmiany w prawie oświatowym w roku szkolnym 2014/2015>>
Kształcenie zintegrowane obejmie więcej zajęć
Nowela włączy godziny przeznaczone na język obcy nowożytny, edukację muzyczną, edukację plastyczną, zajęcia komputerowe i wychowanie fizyczne do łącznego minimalnego wymiaru godzin przeznaczonego na zajęcia edukacyjne prowadzone w ramach edukacji wczesnoszkolnej. MEN uzasadnia tę decyzję faktem, że taka forma nauczania lepiej odpowiada potrzebom najmłodszych uczniów.
Nowe zasady realizacji przedmiotów uzupełniających
Rozporządzenie określi minimalną liczbę godzin przeznaczonych na realizację dodatkowego przedmiotu uzupełniającego (będzie to 30 godzin). Zrezygnowano także z wymogu, by uczeń liceum ogólnokształcącego lub technikum wybierał co najmniej jeden przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym.
MF: nowe ramówki obciążą budżety samorządów>>
PESEL ucznia znajdzie się w legitymacji szkolnej
Drugim aktem prawnym podpisanym przez minister edukacji było rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zmieni ono m.in. druki legitymacji szkolnych wprowadzając obowiązek wpisywania do nich numeru PESEL ucznia. Ma to ułatwić korzystanie z opieki medycznej (system eWUŚ wyszukuje osobę właśnie po nr. PESEL). Druki świadectw i zaświadczeń dostosowano do zmian w zasadach przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, a uczniom, którzy realizowali kształcenie na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej umożliwiono uzyskanie świadectwa bez adnotacji na ten temat.