"Wasze pomysły i talenty są bardzo Polsce potrzebne. W świecie XXI w. sukces mogą odnieść te kraje i społeczeństwa, które potrafią wykazać się innowacyjnością i konkurencyjnością" - pisał w liście do nagrodzonych młodych innowatorów prezydent Bronisław Komorowski. Na środowej uroczystości list odczytał prezydencki minister Sławomir Rybicki. Komorowski życzył laureatom wytrwałości w doskonaleniu swojej innowacyjności.
W zmaganiach brali udział uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem było opracowanie projektu i – dla chętnych – wykonanie na jego podstawie prototypu przedmiotu, który ułatwia życie codzienne.
Maja Trębacz z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie zdobyła I nagrodę za projekt aplikacji na telefon komórkowy, która pozwala na kontrolowanie zużycia prądu, gazu, wody i ilości wytwarzanych śmieci. "Z liczników domowych informacje o ich stanie trafiają do aplikacji na komórkę. Dzięki temu możemy oszczędzać, ponieważ każdy, gdy wie dokładnie, ile wydaje pieniędzy, od razu częściej gasi światło, oszczędza wodę; to ma również skutek ekologiczny" - powiedziała laureatka. Aplikacja nie jest jej pierwszym wynalazkiem, wcześniej opracowała system ekologicznej łazienki.
II miejsce w kategorii liceów ogólnokształcących zajęły Magdalena Mróz i Karolina Pakuła z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku za projekt rolety z baterią solarną, która pozwala na podgrzewanie wody używanej w gospodarstwach domowych.
Projekt ekologicznej windy opracowali Adam Sobczyk, Maciej Kopycki, Jakub Marczewski, Piotr Krupa, Leszek Wziątek z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Radomiu. "Energia, którą winda traci podczas zjazdu w dół, jest kumulowana, a potem wykorzystywana, gdy winda wznosi się do góry" - tłumaczył pomysł Sobczyk. Jak podkreślił, razem z kolegami chcą zostać "fizykami światowej klasy". W konkursie "Młody innowator" zajęli III miejsce w kategorii gimnazjum.
II nagrodę w tej kategorii otrzymał Korneliusz Duduś z Gimnazjum Nr 2 im. ks. Zygfryda Berezeckiego w Chełmie za projekt nadajnika przywoławczego dla psa przewodnika. I miejsce zajęła Sylwia Szraga z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, za pracę "Nocne świetliki" - okulary ze źródłem światła.
Młodymi innowatorami w kategorii szkoła podstawowa zostali: z I nagrodą - Jakub Kowalczyk i Jakub Olszewski ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. K. Makuszyńskiego z Siedlec, za projekt bezpiecznego plecaka wyposażonego w odblaski, z II nagrodą - Patrycja Cabaj i Adrianna Wiewiórka ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. K. Makuszyńskiego za projekt rękawicy dla niewidomych, z III nagrodą – Katarzyna Chrapko, Natalia Owczarz, Dawid Surowiak, Aleksandra Woźniak, Sylwia Bieniasz, Eliza Lebioda, Karolina Szewc ze Szkoły Podstawowej w Nisku za projekt sztucznej skoczni narciarskiej.
W kategorii technikum nagrody odebrali: Łukasz Szczeciński z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli za projekt manipulatora sterowanego ręcznie (I miejsce), Marcin Pałęcki z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu za projekt ściany świetlnej z betonu architektonicznego (II miejsce) oraz Przemysław Lewandowski z Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli za projekt frezarki sterowanej komputerowo.
Finaliści, którzy w środę zostali odznaczeni w Pałacu Prezydenckim, przeszli etap eliminacji szkolnych, okręgowych i ogólnopolskich. Wyboru najlepszych prac 6. edycji konkursu dokonali przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratoriów Oświaty, Towarzystwa Kultury Technicznej oraz instytucji organizującej konkurs – Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Organizatorem konkursu "Młody innowator” jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Organizacja skupia stowarzyszenia reprezentujące wszystkie dziedziny techniki, od 1905 r. mieści się w siedzibie przy ul. Czackiego w Warszawie.
W Pałacu Prezydenckim nagrodzono laureatów konkursu "Młody innowator"
Roleta okienna z baterią solarną do podgrzewania wody, licznik mediów na smartfona, odzyskiwanie energii windy zjeżdżającej na dół - to pomysły uczniów nagrodzone w konkursie Młody innowator. Jego finał odbył się w środę w Pałacu Prezydenckim.