Nowa placówka została uruchomiona jako Przedszkole Specjalne nr 24 przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. "Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze pięciu godzin dziennie od poniedziałku do piątku" - poinformował Urząd Miasta w Częstochowie.
Zespół Szkół Specjalnych nr 23 - jak informuje częstochowski urząd - jest placówką, która od dziesięciu lat organizuje wsparcie dla małych dzieci z autyzmem w ramach "Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka".
W poniedziałek otwarto trzy oddziały dla dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. W każdym z nich, pod opieką nauczycieli-specjalistów jest maksymalnie czworo dzieci. Przewidziano szereg zajęć dodatkowych, w tym m.in. zajęcia integracji sensorycznej, zajęcia ruchu rozwijającego według Weroniki Sherborne (ćwiczenia wspomagające rozwój dziecka), zajęcia usprawniające, rytmiczno-muzyczne, logopedyczne i dogoterapia.
O powstaniu przedszkola radni Częstochowy zdecydowali w maju. Uzasadniano wówczas, że utworzenie przedszkola zapewni ciągłość edukacyjną dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, do szkoły przysposabiającej do pracy.
Grupy dla dzieci autystycznych powstają również w chorzowskich przedszkolach. "Tworzymy je w zależności od potrzeb i zgłoszeń rodziców. W tym roku, w oddziałach stworzonych dla dzieci autystycznych oraz jednym oddziale integracyjnym mamy łącznie 35 dzieci. Dodatkowo od września troje młodych osób w wieku od 16 do 18 lat rozpoczęło naukę w zawodach kucharz, cukiernik i ślusarz w zespole szkół specjalnych" - powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie Krzysztof Karaś.
Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, oprócz nowotworów, cukrzycy i AIDS. Prowadzone na świecie badania wskazują, że stale wzrasta odsetek dzieci z autyzmem wśród rodzących się dzieci. Szacuje się, że w Polsce (według informacji Ministerstwa Zdrowia pochodzących z 2011r.) na 10 tys. narodzin przypada 20 dzieci dotkniętych autyzmem. Z licznych badań wynika również, że w krajach o zaawansowanym poziomie rozwoju cywilizacyjnego, autyzm staje się najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci.