Nauczyciel mianowany zatrudniony w pełnym wymiarze w placówce feryjnej korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia w następujących okresach: od 1 października 2007 r. do 20 czerwca 2008 r., od 7 stycznia 2013 r. do 5 lutego 2013 r. i od 17 lutego 2016 r. do 18 marca 2016 r.
Czy po przepracowaniu roku taki nauczyciel będzie mógł korzystać z kolejnych urlopów dla poratowania zdrowia?
Jeśli tak, to ile miesięcy pozostało mu do wykorzystania?
Odpowiedź
Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi, który:
- ma co najmniej 7-letni staż pracy w szkole,
- zatrudniony jest w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Przy czym należy zaznaczyć, że owe 7 lat jest to ogólny staż pracy nauczyciela w szkole (nie staż pracy w szkole, w której ubiega się o udzielenie urlopu).
Wymóg siedmioletniego stażu pracy dotyczy wyłącznie udzielenia pierwszego urlopu. Do kolejnych urlopów zastosowanie ma jedynie wymóg zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony.
Zgodnie z art. 73 ust. 8 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
Nauczycielka dotychczas wykorzystała jedynie 10 miesięcy z przysługujących jej 36 miesięcy, więc po upływie roku od poprzedniego urlopu, jeśli nauczycielka zatrudniona jest w pełnym wymiarze czasu pracy, można jej udzielić kolejnych urlopów w łącznym wymiarze 26 miesięcy (maksymalnie 12 miesięcy na raz, po każdym urlopie roczna przerwa).