Dyrektor rozwiązał umowę o pracę z nauczycielką świetlicy na mocy art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, w związku z likwidacją etatu świetlicy. Świadectwo pracy wydano z dniem rozwiązania umowy, tzn. w dniu 31 sierpnia 2012 r. Nauczycielka odwołała się do sądu pracy. Rozprawa odbyła się w dniu 27 września 2012 r. - zapadł wyrok na niekorzyść nauczycielki.
Czy powinna ona otrzymać sześciomiesięczną odprawę bezpośrednio po rozwiązaniu umowy, czy należy poczekać, aż uprawomocni się wyrok?
 
Zgodnie z treścią art. 20 ust. 2 KN, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Norma wypływająca z treści art. 20 ust. 2 KN, jest na gruncie pragmatyki nauczycielskiej zasadą, od której nie przewidziano wyjątków. Obowiązku wypłaty odprawy nie anuluje fakt odwołania się nauczyciela od złożonego mu wypowiedzenia i zainicjowanie postępowania sądowego. Trwające postępowanie sądowe nie tworzy stanu rzeczy osądzonej, która powstaje tylko w sytuacji powstania stanu niezaskarżalności wyroku w zwykłym trybie (prawomocności wyroku).
Odprawa przysługuje wówczas, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje właśnie z przyczyn niedotyczących pracownika, które uzasadniałyby wypowiedzenie umowy o pracę, podobnie: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2007 r. (wyrok SN z dnia 5 października 2007 r. II PK 29/07, M.P.Pr. 2008, nr 1, poz. 30). Pracownik, który odwołał się od takiego właśnie wypowiedzenia umowy o pracę, kwestionując istnienie przyczyny wypowiedzenia, powinien zatem liczyć się z obowiązkiem zwrotu odprawy, podobnie: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2005 r. (wyrok SN z dnia 3 października 2005 r. III PK 82/05, OSNP 2006, nr 15-16, poz. 239). Powyższe interpretacje dotyczą oczywiście także stosunku nawiązanego na podstawie mianowania.
Należy więc stanąć na stanowisku, że odprawa jest świadczeniem zawsze związanym z faktem rozwiązania stosunku pracy, tak więc w każdym przypadku należy ją wypłacić – także i w przypadku opisanym w pytaniu. Dopiero uznanie w prawomocnym wyroku sądowym wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenie nauczyciela do pracy wytwarza stan prawny uzasadniający ewentualne uznanie, że wypłacona odprawa stała się świadczeniem nienależnym i podjąć właściwe kroki prawne, zmierzające do jej zwrotu.
 
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>