Matka 17-letniego ucznia Anna W. zwróciła się do poradni specjalistycznej o objęcie jej syna opieką, gdyż przeszedł on już do liceum i szkoła ta nie zapewnia ćwiczeń rehabilitacyjnych, które miał w gimnazjum i w szkole podstawowej.

Potrzeba kształcenia specjalistycznego

Skarżąca powołała się na art. 71 b) ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. (obecnie już uchylony). Zgodnie z tym przepisem kształceniem specjalnym obejmuje się dzieci i młodzież niepełnosprawną wymagającą stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Kształcenie to prowadzone było na podstawie orzeczenia o jego potrzebie. I wydawał je zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.

 

Sprawdź w LEX: Czy zajęcia rewalidacyjne powinny być ujęte w projekcie organizacji szkoły ogólnodostępnej? >

 

Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego realizuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET), w którym określone są, stosownie do potrzeb ucznia, m.in. zajęcia rewalidacyjne, zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i inne zajęcia niezbędne z punktu widzenia jego potrzeb edukacyjnych i rozwojowych.

 

Cena promocyjna: 39.2 zł

|

Cena regularna: 49 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Zajęcia rewalidacyjne to zajęcia o charakterze usprawniającym zaburzone funkcje, m.in. korekcyjne wad postawy, korygujące wady mowy, orientacji przestrzennej i poruszania się, nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji oraz inne, wynikające z programów rewalidacji. Rodzaj tych zajęć był dostosowany do rodzaju niepełnosprawności ucznia.

Kurator odmawia

Przychodnia odmówiła, wobec tego matka zwróciła się do Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Kurator w decyzji z 13 lutego 2018 r. także odmówił objęcia ucznia rehabilitacją.

 

Czytaj: Stary SIO wkrótce kończy swój żywot >

 

Wobec tego Anna W. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Twierdziła w niej, że skoro za uczniem wymagającym rehabilitacji idą pieniądze, to trzeba mu zapewnić rehabilitację.

 

 

WSA: nie ma rehabilitacji w szkole

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 25 lutego 2019 r. utrzymał decyzje kuratora oświaty w mocy. Jak wyjaśniał sędzia Andrzej Wieczorek placówka oświatowa, czyli szkoła nie zajmuje się rehabilitacją uczniów. Zajmuje się wypełnianiem misji edukacyjnej. Jeśli zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej nie wyda stosowanego orzeczenia o konieczności rehabilitacji, to kurator takiej opieki zapewnić nie może. Zespół może wydać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, ale nie o przeprowadzeniu rehabilitacji - dodał sąd.

Sygnatura akt II SA/Wa 741/18, nieprawomocny wyrok z 25 lutego 2019 r.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Finansowanie kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych >

Czy zajęcia rewalidacyjne są zajęciami terapeutycznymi w szkole ogólnodostępnej? >

Jaki wymiar wynagrodzenia przysługuje nauczycielowi, który prowadzi zajęcia rewalidacyjne? >

Czy zajęcia rewalidacyjne można realizować w prywatnym gabinecie rehabilitacyjnym? >

Czy w szkole dla dorosłych powinny być realizowane zajęcia rewalidacyjne? >