W swoim przemówieniu minister edukacji zaznaczyła, że nauka języków obcych to ważny element edukacji, który ostatnimi laty nie był dostatecznie doceniany.
– Absolwent po 12 latach edukacji w szkole musi doskonale znać matematykę, świetnie poruszać się w świecie informatyki i odpowiedzialnie posługiwać dostępnymi narzędziami z zakresu nowych technologii. To także absolwent, który mówi dobrze w języku obcym, ale również czyta, zna dobrze historię i swoją tożsamość – powiedziała minister Zalewska.
Minister Edukacji Narodowej podkreśliła, że obecnie uczeń na każdym etapie edukacyjnym musi rozpoczynać naukę języka obcego od początku.
– Obecna podstawa programowa, dostępne podręczniki i ćwiczenia nie odpowiadają wyzwaniom XXI wieku, nie odpowiadają też oczekiwaniom rodziców i uczniów – dodała minister Zalewska.
Europejski Dzień Języków ustanowiony został przez Radę Europy w 2001 roku. Jego święto przypada 26 września. Stanowi ono zachętę dla wszystkich osób – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. Promowana jest znajomość języków jako narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami oraz różnorodność językowa jako kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.
Hasło tegorocznego Europejskiego Dnia Języków brzmi: „Języki to nasza siła!”. Ma ono podkreślić wagę znajomości języków jako jednej z najważniejszych kompetencji społecznych, warunek rozwoju zawodowego i swobodnego przemieszczania się osób.
W Polsce od kilku lat obchody tego święta trwają ponad tydzień. W tym roku potrwają prawie dwa tygodnie. Jednym ze stałych elementów obchodów jest konferencja ekspercka organizowana co roku w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach obchodów organizowane są m.in. lekcje pokazowe w kilkunastu językach (od dwóch lat dostępne także on-line), warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli, występy artystyczne, gry miejskie, pokazy filmów i konkursy.
Opracowanie: Paweł Zuń, RPE WK
Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 22 września 2016 r.