Głównym celem spotkania było rozwianie wątpliwości dotyczących naboru do szkół i przedszkoli.
Podczas spotkania minister Anna Zalewska przypomniała, że każdy rodzic dziecka siedmioletniego ma obowiązek, a sześcioletniego – ma prawo – do zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej.
Jak dodała szefowa MEN, od 1 września 2016 r. obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko dzieci siedmioletnie, a sześciolatki – jeśli taka będzie decyzja rodzica. Zatem rodzic sześciolatka nie ma obowiązku zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Minister edukacji zwróciła również uwagę na to, że to rodzic sam zgłasza dziecko do szkoły, a nie robi tego samorząd w jego imieniu.
Minister Anna Zalewska zadeklarowała rodzicom pomoc ze strony ministerstwa w kwestii rozwiązywania bieżących problemów związanych z naborem dzieci do szkół i przedszkoli.
MEN skontroluje uchwały ws. rekrutacji do szkół i przedszkoli>>
– Rekrutacja do przedszkoli musi odbywać się zgodnie z prawem – podkreśliła minister. – Zwrócę się z prośbą do kuratorów oświaty, szczególnie kuratora mazowieckiego, aby spotkali się w trybie pilnym z dyrektorami przedszkoli i przypomnieli im, jakie są prawa rodziców – dodała szefowa MEN.
Minister przypomniała, że dzieci siedmioletnie i sześcioletnie, których rodzice wyrażą chęć – przyjmowane są do klasy pierwszej szkoły obwodowej z urzędu na podstawie zgłoszenia.
Stolica też może mieć problem z miejscami dla trzylatków>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Rekrutacja do szkół 2016/2017 - 2 części
|