Karta Nauczyciela nie zawiera odrębnych regulacji dotyczących postępowania w razie śmierci nauczyciela, dlatego też w sytuacji śmierci pracownika, na mocy art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191) - dalej KN, stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Pracodawca powinien wydać świadectwo pracy oraz wypłacić należne świadczenia pieniężne (wynagrodzenie za pracę, odprawę pośmiertną, dodatkowe wynagrodzenie roczne za oraz - ewentualnie - ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).
Zgodnie z treścią art. 63[1] k.p ., z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Na podstawie art. 63[1] § 2 k.p . prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Powyższa regulacja zawiera uproszczone zasady realizacji świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Realizacja tych świadczeń następuje bez wymogu uprzedniego formalnego oczekiwania przez sąd spadkowy o stwierdzeniu praw do spadku i podziale tego spadku.
W tym zakresie prawa majątkowe po zmarłym pracowniku obejmują wszystkie należności pieniężne do jakich nabył prawo w trakcie stosunku pracy, a które nie zostały mu wypłacone.
Artykuł pochodzi z publikacji Prawo Oświatowe/Abc>>
Szkolne prawo pracy będzie głównym tematem II zjazdu AZDS, który odbędzie się 27 marca 2014 r.>>
@page_break@
W szczególności należy mieć na względzie takie należności jak np. ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, dodatkowe wynagrodzenie roczne, świadczenie urlopowe, zaległe wynagrodzenie, inne niewypłacone elementy wynagrodzenia, nagrody etc. Prawa majątkowe po śmierci pracownika przechodzą, w częściach równych, na osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej według ustawy o emeryturach i rentach.
Norma art. 63[1] k.p. , podobnie jak i art. 93 k.p. odnośnie odprawy pośmiertnej w zakresie ustalenia katalogu podmiotów uprawnionych, odwołują się do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z treścią art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 z późn. zm.) – dalej u.e.r.f.u.s., do renty rodzinnej uprawnieni są m.in. małżonek (wdowiec, wdowa) i dzieci zmarłego pracownika.
Uprawnienia dzieci zostały określone w treści art. 68 ust. 1 u.e.r.f.u.s . Tak więc takie prawo powstaje do ukończenia 16 lat, do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów (art. 68 ust. 2 u.e.r.f.u.s.). Więcej na ten temat w publikacji Prawo Oświatowe/Abc>>
Polecamy: "Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem"
Szkolne prawo pracy będzie głównym tematem II zjazdu AZDS, który odbędzie się 27 marca 2014 r.>>