Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
Na pracowniku ciąży obowiązek udowodnienia, że nałożenie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, tzn. z naruszeniem trybu nakładania kary, jak i zasad jej udzielania. Przed rozpatrzeniem sprzeciwu, pracodawca jest zobowiązany do rozpatrzenia stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.

Odpowiedzialność porządkowa a odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach [PRZEDSPRZEDAŻ] "Odpowiedzialność porządkowa a odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach">>

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 1998 r. (wyrok SN z dnia 5 listopada 1998 r., I PKN 422/98, Lex nr 36994), okoliczność, że w zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związku zawodowego, której pracownik jest członkiem, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku rozpatrzenia, przed podjęciem decyzji o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu od zastosowania kary porządkowej, stanowiska reprezentującej pracownika międzyzakładowej organizacji związkowej.
Dopiero po wyczerpaniu trybu wewnątrzzakładowego pracownik może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.

Komentarz pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>

Za uchybienie godności zawodu nauczycielowi grozi dyscyplinarka>>