Nauczyciel matematyki w gimnazjum Jacek B. ( dzisiaj znany radca prawny z Wrocławia) złożył pozew przeciwko dyrektorce szkoły, w którym domagał się przeproszenia ( na podstawie art. 23 i 24 kc).

Powtarzanie zarzutów
Matematyk poczuł się dotknięty i upokorzony z powodu wielokrotnego powtarzania zarzutów wobec dzieci. Jego zdaniem naruszono w ten sposób jego cześć i godność. Chodziło o to, że w czasie postępowania dyscyplinarnego przewodnicząca komisji ( dyrektorka) każdemu z przesłuchiwanych świadków odczytywała pięć zarzutów skierowanych wobec Jacka B. Świadkami byli uczniowie i rodzice, a zarzuty dotyczyły poszturchiwania i popychania ich przez matematyka.
Mimo wniosku złożonego przez obwinionego, nie zaniechano takiej praktyki. Odmówiono też wyłączenia przewodniczącej ze składu orzekającego  komisji dyscyplinarnej. Dopiero, gdy zmienił się cały skład - zapadło orzeczenie uniewinniające nauczyciela.
Komisja dyscyplinarna opierała swoje prace na rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. Jednak akt ten nie określał sposobu przesłuchiwania świadków.

Naruszono zasady przesłuchania
Sąd Najwyższy w wyroku z 20 kwietnia 2016 r. uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego. Zdaniem SN "nie ulega wątpliwości, że członkowie komisji dyscyplinarnej naruszyli dobra osobiste nauczyciela". Zachowania członków komisji wykraczało poza cel postępowania i było bezprawne - podkreśliła sędzia Katarzyna Tyczka-Rote.
W takich sprawach odpowiada osobiście każda z tych osób, a nie organ założycielski gmina czy skarb państwa. SN przypomniał, że w orzecznictwie utrwalony jest pogląd, iż w postępowaniach dyscyplinarnych odczytuje się zarzuty pod nieobecność świadków. W żadnym z postępowań - karnych, cywilnych i administracyjnych świadkowie nie mogą być zaznajomieni z zarzutami. Jest to kwestia oczywista, gdyż ich odczytywanie  może wpływać na zeznania świadków - dodał SN. 
 Sygnatura akt V CSK 479/15, wyrok z 20 kwietnia 2016 r.
 

Dowiedz się więcej z książki
Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych. Wzory pism sądowych i procesowych z przykładowymi stanami faktycznymi, linie orzecznicze, koszty sądowe
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł