Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania ma zostać zwolniona z pracy ze względu na redukcję etatów wynikającą ze zmiany organizacji pracy szkoły. Nauczycielka ta nabyła prawa emerytalne (do 2008 r.) i kończy 60 lat w sierpniu.
Czy wniosek nauczycielki o skrócenie okresu wypowiedzenia nie jest przeszkodą w wypłacie sześciomiesięcznej odprawy?
Zwolnienie następuje z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN.
Nauczycielce będzie się należała odprawa w pełnej wysokości.
Uzasadnienie
Dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. W takim przypadku nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego art. 20 ust. 2 KN). Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu (art. 20 ust. 3 KN).
Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego.
Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia. W literaturze został wyrażony pogląd, że skrócenie okresu wypowiedzenia następuje dopiero po wręczeniu nauczycielowi oświadczenia o wypowiedzeniu w terminie wynikającym z treści art. 20 ust. 3 KN (J. Jakubowski, Karta Nauczyciela. Komentarz, LexisNexis 2014). Zdaniem autora nie można skrócić okresu wypowiedzenia poprzez jego późniejsze złożenie.
Dyrektor jest więc zobowiązany do wręczenia wypowiedzenia do 31 maja, a następnie może skrócić okres wypowiedzenia do 1 miesiąca. Z przytoczonych przepisów nie wynika, że skrócenie okresu wypowiedzenia skutkuje pozbawieniem prawa do odprawy. W takim przypadku nauczycielce będzie się należała odprawa w pełnej wysokości, czyli sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.