Jak wynika z wydanej rok temu uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, określa organ prowadzący szkołę lub placówkę (sygn. akt III PZP 2/12). Taka interpretacja przepisów doprowadziła do zwiększania pensum specjalistów przez organy prowadzące (w niektórych gminach nawet do 40 godzin tygodniowo).
Mimo że MEN wydał komunikat, w którym stwierdził, że tak wysoki wymiar tygodniowego czasu pracy uniemożliwia specjalistom wykonywanie obowiązków, brak zmian w przepisach powoduje, że organy prowadzące wciąż wydają tego rodzaju decyzje, a nauczyciele składają skargi do RPO. Z tego powodu, w piśmie skierowanym do MEN, rzecznik podkreśla, że konieczne jest wprowadzenie w tym zakresie zmian na poziomie ustawowym i jego zdaniem stosowna nowelizacja powinna być częścią planowanej reformy Karty Nauczyciela.
RPO: w nowelizacji powinny znaleźć się zapisy dotyczące pracy nauczycieli specjalistów
Planowana przez MEN nowelizacja Karty Nauczyciela powinna rozwiązać problem z ustalaniem czasu pracy pedagogów szkolnych, logopedów i nauczycieli specjalistów - podkreśla rzecznik praw obywatelskich w opinii do projektu założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela.