Wątpliwości RPO budzą zapisy ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Dopuszcza ona możliwość przedłużenia pobytu w ośrodku wychowanka, który uzyskał pełnoletniość w trakcie roku szkolnego, na czas, który pozostał do zakończenia tego okresu. Ustawa nie wymaga przy tym uzyskania zgody wychowanka na przedłużenie pobytu.
Według art. 73 § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich umieszczenie m.in. w młodzieżowym ośrodku wychowawczym ustaje z mocy prawa z chwilą ukończenia przez nieletniego lat 18. Jednak, zgodnie z art. 73 § 2 u. p. n., jeżeli nieletni ukończy lat 18 przed zakończeniem roku szkolnego, sąd rodzinny może przedłużyć na okres do zakończenia roku szkolnego przebywanie w zakładzie wychowawczym.
Rzecznik uważa, że taki zapis godzi w zasadę wyrażoną w art. 70 Konstytucji, zgodnie z którym nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Rzecznik apeluje do minister edukacji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu dostosowania zakwestionowanych przepisów do obowiązującego prawa.
RPO: osiemnastolatka nie można bez jego zgody zatrzymać w ośrodku wychowawczym
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że uprawnienie sądu rodzinnego do przedłużenia pobytu w ośrodku wychowawczym osoby pełnoletniej bez jej zgody jest niezgodne z Konstytucją.Wątpliwości RPO budzą zapisy ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.