Dokument jest efektem współpracy rzecznika praw dziecka z ministerstwem pracy i polityki społecznej.
Zalecenia stanowią rekomendowane z punktu widzenia respektowania praw dziecka zasady organizowania pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w zakresie opieki i wychowania. Zawierają wskazówki dla osób organizujących i sprawujących opiekę nad dziećmi m.in. w zakresie prawa do wychowania w rodzinie, prawa do stabilnego środowiska wychowawczego, prawa do nauki i wypoczynku, prawa do pomocy w przygotowaniu do samodzielnego życia, czy prawa do życia bez przemocy.
Zalecenia przypominają m.in., że podmioty wykonujące pieczę zastępczą powinny uwzględniać zdanie dziecka w sprawach jego dotyczących, a istotą funkcjonowania placówki jest w szczególności realizowanie prawa dziecka do powrotu do rodziny i przygotowanie do samodzielnego życia.
Autorzy standardów, eksperci zespołu do spraw standaryzacji pobytu dzieci w pieczy zastępczej, który powołał rzecznik praw dziecka, a w którym znaleźli się również specjaliści MPiPS, mają nadzieję, że zalecenia „będą stanowiły pomoc w realizacji trudnego i odpowiedzialnego, ale także szlachetnego zadania, jakim jest opieka i wychowanie dzieci pozbawionych możliwości wzrastania w swoim naturalnym środowisku rodzinnym”.
RPD: nadzór pedagogiczny w MOW do poprawki>>
- Respektowanie praw dziecka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych powinno być standardem, niestety nie wszędzie tak jest. Zalecenia, które przedstawiamy, stanowią drogowskaz dla tych, którzy chcą organizować opiekę na najwyższym poziomie – mówi o zaleceniach dotyczących pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Dowiedz się więcej z książki | |
Ochrona danych osobowych w szkole i przedszkolu. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach
|