Rodzice dzieci realizujących zajęcia nauki języka obcego nowożytnego zarówno w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jak i w ramach zajęć dodatkowych, nie ponoszą dodatkowych opłat z tytułu udziału dzieci w tych zajęciach zorganizowanych w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych formach wychowania przedszkolnego.
Rodzice ponoszą wyłącznie opłaty wynikające z uchwały rady gminy podjętej na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o. Przywołany przepis stanowi, że rada gminy:
1) określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w prowadzonych przez gminę:
a) publicznym przedszkolu w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 u.s.o. (czas ustalony przez organ prowadzący, nie krótszy niż 5 godzin),
b) publicznej innej formie wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony dla przedszkoli publicznych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 u.s.o. (czas ustalony przez organ prowadzący, nie krótszy niż 5 godzin);
2) może określić warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, o których mowa w pkt 1.
Angielski w przedszkolach pogłębi różnice pomiędzy wsią a miastem?>>
Również rodzice dzieci realizujących ww. zajęcia w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych formach wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne, nie wnoszą dodatkowych opłat z tytułu udziału dzieci w zajęciach nauki języka obcego nowożytnego zarówno w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jak i w ramach zajęć dodatkowych. Stanowi o tym art. 14 ust. 5f u.s.o.
Takie opłaty mogą natomiast ponosić rodzice dzieci uczęszczających do niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych oraz niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego, w zależności od ustaleń osób prowadzących te placówki.
Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego, a także organy je prowadzące, na organizację zajęć nauki języka obcego nowożytnego zarówno w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jak i w ramach zajęć dodatkowych, nie otrzymują dodatkowych środków finansowych z budżetu państwa lub z budżetu gminy.
Język obcy obowiązkowy od przedszkola>>
Artykuł na ten temat przeczytać można w kwartalinku "Przed Szkołą" nr 4/2014>>