Jakie czynności powinien podjąć dyrektor szkoły po otrzymaniu od sekretarza Rady Rodziców pisemnego oświadczenia, że z dniem dzisiejszym (koniec pierwszego semestru) rezygnuje z funkcji sekretarza i członka Rady Rodziców z powodów osobistych?
Na postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi ze względu na to, że nieznany odpowiadającemu jest Regulamin Rady Rodziców tej szkoły. Do ustalenia Regulaminu zobowiązują przepisy art. 53 - a w szczególności - ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004. r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Pozostaje tylko zaproponowanie rozwiązania w tej konkretnej sprawie.

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest wskazanie rozwiązania przedstawionego problemu zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym i lokalnym oraz stworzenie warunków do prawidłowej działalności Rady Rodziców.

Moim zdaniem, wspomniana osoba może złożyć rezygnację z pełnienia obowiązków sekretarza Rady Rodziców na ręce Przewodniczącego. Jest to funkcja z wyboru dokonanego przez Radę Rodziców, stąd Rada Rodziców powinna przyjąć rezygnację, zapewniając ciągłość pełnienia funkcji (np.: zobowiązać ustępującego sekretarza do pełnienia funkcji do czasu wyboru następcy).

Inaczej jednak przebiegać będzie postępowanie w wypadku rezygnacji członka Rady Rodziców. Wspomniana osoba została członkiem Rady Rodziców z wyboru dokonanego przez ogół Rodziców. W zależności od treści zapisów Regulaminu Rady Rodziców rezygnacje składa się - najczęściej - na ręce Przewodniczącego, który powinien przedstawić sprawę Prezydium. Prezydium zdecyduje kiedy i jak przeprowadzić dodatkowe wybory. Złożenie rezygnacji nie jest równoznaczne z jej przyjęciem. Przewodniczący powinien przyjąć rezygnacje z chwilą wyboru nowego członka Rady Rodziców w trybie ustalonym Regulaminem.

Poniżej, przykładowe zapisy Regulaminu dotyczące wyborów do organów Rady Rodziców (por. Krzysztof Gawroński: Zarządzanie placówką oświatową, Wolters Kluwer sp. z o.o. Warszawa, 2008 r., s. 299 i nast.).

Przykłady
Przykładowy zapis w Regulaminie Rady Rodziców dotyczący wyborów do organów Rady Rodziców
§ ...
1. Wybory do Rady Rodziców, (klasowej Rady Rodziców), Prezydium Rady Rodziców i do Komisji Rewizyjnej odbywają się w głosowaniu jawnym.
2. Lista kandydatów do danego organu nie może być mniejsza od liczby miejsc ustalonych dla danego organu. Zgłoszeni kandydaci muszą wyrazić ustanie lub pisemnie (jeśli nie mogą wziąć udziału w zebraniu wyborczym) swoją zgodę na kandydowanie.
3. Wybrani zostają ci kandydaci, którzy uzyskali 50% oraz jeden głos uczestników prawomocnego zebrania wyborczego.
4. Przy równej ilości uzyskanych głosów zarządza się ponowne głosowanie.
5. Nowo wybrane organy mają obowiązek ukonstytuowania się na pierwszym swoim posiedzeniu.
6. Ustala się następujący porządek obrad plenarnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Rady Rodziców:
1) wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania oraz innych organów zebrania, jak: komisja regulaminowa, komisja uchwał i wniosków i komisja wyborcza. Wybory do tych funkcji są jawne;
2) sprawozdanie ustępującego organu z działalności w okresie sprawozdawczym;
3) sprawozdanie komisji rewizyjnej i wniosek o udzielenie (lub nie udzielenie absolutorium ustępującemu organowi);
4) informacja dyrektora szkoły o stanie organizacyjnym i funkcjonowaniu placówki, ewentualne wystąpienia zaproszonych przedstawicieli innych organów szkoły lub organizacji;
5) ewentualne wystąpienia zaproszonych przedstawicieli innych organów szkoły lub organizacji;
6) plenarna dyskusja programowa;
7) uchwalenie wniosków programowo -organizacyjnych do działalności Rady Rodziców w następnej kadencji;
8) wybory nowych organów Rady Rodziców:
• ustalenie przez Komisję Regulaminową listy obecności i stwierdzenie prawomocności zebrania,
• przypomnienie zasad wyborczych oraz ustalenie listy kandydatów przez Komisję Wyborczą
7. Walne zgromadzenie RR upoważnia prezydium RR do wyboru spośród siebie przedstawicieli do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły.
8. Wybór przedstawicieli odbywa się w głosowaniu tajnym:
a) liczba kandydatów nie może być mniejsza niż dwóch;
b) nad każdym przedstawionym kandydatem głosuje się oddzielnie;
c) warunkiem wyboru kandydata jest uzyskanie zwykłej większości głosów.