Opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji sprawują katecheci. Udział nauczycieli w zajęciach rekolekcyjnych w pomieszczeniach sakralnych jest całkowicie dobrowolny.
Dyrektor nie może zmusić nauczyciela do udziału w zajęciach rekolekcyjnych w pomieszczeniach sakralnych. Obowiązki nauczycieli związane z odbywającymi się rekolekcjami nie mogą być podłożem konfliktów sumienia kadry pedagogicznej.
Nauczyciel nie jest zwolniony z obowiązku zapewnienia uczniom bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych przez szkołę zarówno w szkole, jak i poza jej obiektami, stanowią o tym przepisy art. 39 ust. 1 pkt5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.). Tak więc w przypadku, gdy grupa uczniów uczęszczająca na rekolekcje jest za duża by bezpieczeństwo mogli zapewnić tylko katecheci, dyrektor szkoły może zobowiązać innych nauczycieli do jej zapewnienia. W czas rekolekcji nauczyciele musza pozostawać do dyspozycji dyrektora szkoły, który może powierzać im różne zadania i obowiązki.
Szkoła musi zapewnić opiekę uczniom nieuczęszczającym na lekcje religii lub uczniom innych wyznań w czasie przeznaczonym na zajęcia edukacyjne. Zapewniając bezpieczeństwo uczniom, jeżeli wyjście na zajęcia rekolekcyjne odbywa się z obiektu szkoły, dyrektor może zobowiązać nauczycieli do opieki nad uczniami w drodze do świątyni, zgodnie z zasadą, iż przy wyjściu z uczniami poza teren szkolny w obrębie tej samej miejscowości, powinien być zapewniony przynajmniej jeden opiekun dla grupy 30 uczniów, przy korzystaniu z miejskich środków lokomocji w obrębie miejscowości, w której znajduje się szkoła uczniów, opieka powinna być zwiększona w zależności od wieku uczniów, odległości i innych potrzeb oraz przy wyjeździe z uczniami poza miejscowość, która jest siedzibą szkoły, powinien być zapewniony jeden opiekun dla grupy do 15 uczniów.
Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>
Temat rekolekcji porusza również miesięcznik "Dyrektor Szkoły" nr 3/2014>>
@page_break@
Odpowiedzialność za uczniów ponoszą katecheci, którzy w rekolekcjach uczestniczą. Pozostali nauczyciele z tej odpowiedzialności są zwolnieni, ale dotyczy to trwania rekolekcji w obiektach sakralnych. Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), czas pracy nauczyciela wynosi 40 godzin tygodniowo i w tym czasie może zostać on zobligowany do wykonywania innych czynności i działań np. opieka nad uczniami w drodze do kościoła, opieka nad uczniami nie uczestniczącymi w rekolekcjach itp. Rodzaj i forma zajęć jakie zorganizuje szkoła dla uczniów nieuczestniczących w rekolekcjach będzie zależała od ich ilości w szkole. Na szkole spoczywa obowiązek zapewnienia opieki uczniom w godzinach zaplanowanych na ten dzień lekcji, co nabiera znaczenia w sytuacji uczniów korzystających z dowożenia. Zgodnie z tym, organizacja zajęć w trakcie rekolekcji powinna być poprzedzona ustaleniem, ilu uczniów będzie brało udział w różnorodnych zajęciach wychowawczo-opiekuńczych (np. zajęcia świetlicowych, służące upowszechniające kultury, sportu, turystki). Umożliwi to dyrektorowi szkoły odpowiednie zabezpieczenie opieki w trakcie pobytu uczniów w szkole. Organizację tych zajęć ustala dyrektor szkoły, poprzez indywidualny przydział obowiązków zlecony nauczycielowi. Jego wykonanie potwierdza nauczyciel np. w dzienniku zajęć świetlicy czy dziennika zajęć, które nie są wpisywane odpowiednio do dziennika lekcyjnego, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu działalności wychowawczej i opiekuńczej. Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>
Temat rekolekcji porusza również miesięcznik "Dyrektor Szkoły" nr 3/2014>>
Polecamy: Projekt rozporządzenia ws. lekcji etyki trafił do konsultacji