Elementy arkusza organizacji przedszkola i szkoły podstawowej: Rozporządzeniem rozbudowano katalog informacji, jakie muszą być zawarte w treści arkusza organizacyjnego przedszkola. Obecnie, oprócz liczby nauczycieli wraz z informacją o ich kwalifikacjach (co wynikało z projektu), wskazania zawierać musi także informacje o stopniu awansu zawodowego oraz liczbę godzin zajęć prowadzonych przez danego nauczyciela.

Dodatkowo, co istotne, arkusz zawierać musi także ilości zajęć tzw. wspomagających proces kształcenia, realizowanych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę i innych nauczycieli oraz liczbę godzin pracy biblioteki szkolnej (ww. nie przewidywał projekt rozporządzenia).

Wydłużone terminy:
- zaopiniowanie nadania imienia szkole: rozporządzenie - 60 dni; projekt rozporządzenia - 30 dni
- opracowanie arkusza organizacyjnego przez dyrektora szkoły lub przedszkola - do 21 kwietnia danego roku
- wydawanie opinii zakładowych organizacji związkowych - do 19 kwietnia danego roku
- zatwierdzenie przez organ prowadzący szkołę lub przedszkole arkusza organizacji – do 29 maja danego roku
- wydanie opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny – do 20 maja danego roku
Projekt rozporządzenia przewidywał terminy wcześniejsze, kolejno 10 kwietnia, 8 kwietnia, 25 maja, 30 kwietnia danego roku.

Usunięcie przepisu przejściowego: Istotną zmianą jest brak w rozporządzeniu znajdującego się w projekcie §24, stanowiącego przepis intertemporalny, który wskazywał, że do czasu zakończenia kształcenia w dotychczasowych placówkach stosuje się przepisy poprzedniego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. poz. 624, z późn. zm.2).
Inne zmiany: Pytania o zasadność budzi dodanie do treści rozporządzenia w części dotyczącej nazw szkół i przedszkoli §1 ust. 11, który dotyczy utworzenia oddziału przedszkolnego w różnego rodzaju placówkach i wskazania, że nie stanowi ono przekształcenia szkoły, o którym mowa w ustawie Prawo Oświatowe.  Więcej>>

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów