Już po raz kolejny ukazała się publikacja Eurydice (Europejska sieć informacji o edukacji), dotycząca różnych aspektów wynagrodzeń w sektorze edukacji w Europie.
Publikacja zawiera porównywalne zestawienie danych dotyczących płac nauczycieli i dyrektorów szkół w sektorze publicznym od edukacji przedszkolnej do szkolnictwa średniego drugiego stopnia w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Turcji.
Dane zebrane w raporcie obejmują rok szkolny 2011/2012 i składają się z dwóch części: porównawczej oraz opisów krajowych.
"Główne wnioski raportu to przede wszystkim to, że:
- w większości krajów podstawowe zasady wynagradzania nauczycieli i dyrektorów szkół ustala się na szczeblu centralnym,
- pensje nauczycieli finansowanych przez państwo szkół niepublicznych w większości krajów rządzą się tymi samymi prawami co pensje nauczycieli szkół publicznych,
- wzrost zarobków wiąże się w większości krajów ze stażem pracy nauczyciela,
- zwiększa się liczba krajów, które obniżają lub zamrażają płace nauczycieli ze względu na cięcia budżetowe. Polska należy do niewielu państw, w których wynagrodzenia nauczycieli w ostatnich latach wzrosły".
Zgodnie z przyjętym przez rząd w 2007 r. programem mającym poprawić jakość polskiej oświaty pensje ustawowe nauczycieli w Polsce w roku szkolnym 2011/2012 po raz kolejny wzrosły. Podobnym wynikiem może się pochwalić jedynie Słowacja.
Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej "wartości pensji ustawowych prezentowane dla polskich nauczycieli nie odzwierciedlają rzeczywistych zarobków nauczycieli, które uwzględniają takie elementy jak dodatki do pensji, czy kwalifikacje nauczyciela, przez co wyliczone na potrzeby publikacji pensje rzeczywiste przewyższają statutowe wartości maksymalne".
Opracowanie: Agnieszka Winiarska, RPE WKP
Źródło: www.men.gov.pl, stan z dnia 8 października 2012 r.