Przy tak ogólnie sformułowanym pytaniu trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż nie zostały podane okoliczności, w których dyrektor szkoły rozważa tę kwestię.

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny w trakcie roku szkolnego

Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny może nastąpić w czasie roku szkolnego. Czynność ta nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. Podkreślone zostało pojęcie wypowiedzenia jako czynności administracyjno-prawnej. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 lutego 2000 r. (sygn. akt I PKN 513/99, OSNP 2001/12/413).
Jednak, aby nauczyciel mógł być przeniesiony w stan nieczynny musi złożyć wniosek w tej sprawie. W myśl przepisów art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy - Karta Nauczyciela, wniosek o przeniesienie w stan nieczynny składa nauczyciel, z którym dyrektor szkoły - "w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub planu nauczania uniemożliwiającymi dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć" - rozwiązuje stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy z wymienionych przyczyn wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. "Nauczyciel może również wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2" wspomnianej ustawy.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym zostało uregulowane w Karcie Nauczyciela w sposób całościowy i wyczerpujący. Przepis art. 20 ust. 3 wskazuje, że z przyczyn, których mowa wcześniej można rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, chyba że jest on zatrudniony w szkole (placówce), "w której organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, placówce kształcenia ustawicznego lub innej szkole, w której zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego".

 

Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).