Czy nauczycielowi, który we wrześniu 2013 r. przeszedł w stan nieczynny należy wypłacić dodatek uzupełniający za 12 czy tylko za 8 miesięcy, przez które był zatrudniony?
Nauczycielowi przysługuje dodatek uzupełniający za cały okres pozostawania w stosunku pracy i pobierania wynagrodzenia, tj. za 12 miesięcy, art. 30a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN.
Jeżeli w danej jednostce samorządu terytorialnego nie osiągnięto wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli i wystąpiła konieczność przyznania jednorazowego dodatku uzupełniającego, to uprawnionymi do dodatku są nauczyciele zatrudnieniu w roku, dla którego tę różnicę ustalono za okres, za który pobierali wynagrodzenie zasadnicze. Kwota różnicy między osiągniętymi, a średnimi wynagrodzeniami nauczycieli w danym roku kalendarzowym jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy ( art. 30a ust. 3 KN). Wysokość dodatku ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.).
Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54 KN , do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.
W okresie przebywania w stanie nieczynnym nauczyciel pozostaje w stosunku prqcy, a więc tym samym w 2013 r. był zatrudniony przez pełne 12 miesięcy i za taki okres należy wypłacić dodatek.
Więcej w serwisie Prawo oświatowe/ABC>>