Czy w ramach dyżuru wakacyjnego można przenieść pracownika obsługi (pomoc nauczyciela, woźna, kucharz) z jednego przedszkola do drugiego, podległego temu samemu organowi prowadzącemu, w jednym mieście, na czas prowadzenia dyżuru przez wskazaną placówkę? Jeżeli tak, to jakie przepisy należy zastosować?

Odpowiedź:

Pracodawcy mogą skorzystać z tzw. „leasingu kadrowego”.

Uzasadnienie:

Artykuł 1741 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) przewiduje możliwość zawarcia trójporozumienia w sprawie użyczenia pracownika na czas określony innemu pracodawcy. Za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, przez okres ustalony między pracodawcami. Powołany przepis umożliwia zawarcie porozumienia pomiędzy dotychczasowym pracodawcą, nowym pracodawcą oraz pracownikiem w sprawie udzielania pracownikowi urlopu bezpłatnego, w celu świadczenia pracy przez czas określony u innego pracodawcy. Na czas świadczenia pracy u innego pracodawcy dotychczasowy stosunek pracy ulega zawieszeniu. Nowy pracodawca, u którego pracownik tymczasowo podejmuje pracę, nawiązuje z pracownikiem stosunek pracy. Okres pracy u nowego pracodawcy wliczany jest do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Po okresie świadczenia pracy u nowego pracodawcy pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik obsługi może zostać oddelegowany do pracy w innym przedszkolu na wskazanych wyżej zasadach.

Projekt nowej ustawy regulującej system oświaty już jesienią>>