Kto zatrudnia nauczycieli do zajęć unijnych: gmina czy dyrektor szkoły?
Czy należy jak dotychczas przeprowadzać przetarg, gdy wartość zamówienia przekroczy 20.000 zł netto (wytyczne unijne), czy też nie?
Czy można traktować to jako dodatkowe godziny ponadwymiarowe - w praktyce niemożliwe: pensum nauczyciela 18 godz., a łącznie z ponadwymiarowymi - 27 godz.?

 
Na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw do ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o. oraz do ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN zostały dodane przepisy umożliwiające w celu realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, zatrudnienie w szkole nauczyciela bądź przydzielenie tych zajęć nauczycielowi zatrudnionemu w szkole dodatkowych zajęć.
Zgodnie z art. 7e ust. 1 u.s.o., w celu realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w szkole lub placówce publicznej może być zatrudniony nauczyciel, który nie realizuje w tej szkole lub placówce tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, posiadający kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 KN oraz spełniający warunki określone w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 KN.

Akademia Prawa Oświatowego. Zmiany w ustawie o systemie oświaty a praktyka szkolna>>

Jak stanowi art. 7e ust. 2 u.s.o. – ww. nauczycieli zatrudnia się zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że za każdą godzinę prowadzenia ww. zajęć nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie nie wyższe niż wynagrodzenie za jedną godzinę prowadzenia zajęć ustalone w sposób określony w art. 35 ust. 3 KN (jak za godziny ponadwymiarowe lub godziny doraźnych zastępstw) dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie i realizującego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o którym mowa w art. 42 ust. 3 w tabeli w lp. 3 KN.
Natomiast zgodnie z art. 35a ust. 1 KN nauczycielom zatrudnionym w publicznych szkołach, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3 KN (jak za godziny ponadwymiarowe lub godziny doraźnych zastępstw). Zajęcia te są przydzielane za zgodą nauczyciela, ale nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.
Zatrudniając nauczycieli na podstawie ww. przepisów, zatrudnia się ich w szkole (nie zatrudnia ich organ prowadzący szkołę), na podstawie stosunku pracy, a nie na podstawie umowy zlecenia (lub innej umowy cywilnoprawnej).

Niezrealizowane godziny ponadwymiarowe to niższe wynagrodzenie za urlop>>