W mieście funkcjonuje Publiczne Przedszkole Nr 3 z filią. Chcemy z filii utworzyć odrębną jednostkę budżetową, tak aby mogły funkcjonować dwa niezależne od siebie przedszkola.
Jakie należy zastosować procedury przekształcenia? Na podstawie art. 59 ust. 6 ustawy o systemie oświaty przepisy ust. 1-5 (procedury) i art. 58 należy zastosować odpowiednio w przypadku przekształcenia przedszkola.
W pierwszej kolejności należy uznać, że przedszkole jest placówką nieferyjną, tzn. nie będzie konieczności zastosowania procedury z końcem roku szkolnego.
Ponadto, przekształcenie polegające na podniesieniu stopnia organizacyjnego jest zmianą struktury organizacyjnej i nie ma obowiązku informowania kuratora oświaty o zamiarze przekształcenia w terminie co najmniej 6 miesięcy wcześniej.
W rozumieniu przepisów art. 59 wspomnianej ustawy przekształcenie jest zmianą organizacyjna, która polega na częściowej likwidacji szkoły lub placówki. Dlatego też, zastosowanie (odpowiednio) pełnej procedury likwidacyjnej w odniesieniu do tworzenia nowej placówki - w myśl przepisów art. 58 wspomnianej ustawy - sprowadza się do wyważenia interesów uczestników stosunków prawno - administracyjnych: użytkowników placówki i organu prowadzącego, które są w tym wypadku zbieżne. Ratio legis całego art. 59 jest bowiem, jak wynika z (...) orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 8 maja 2002 r. K 29/00, nr 3, poz. 30, wyważenie interesów wymienionych stron, w szczególności użytkowników. W rozpatrywanym przypadku zmiany statusu placówki interes mieszkańców lokalnych wspólnot samorządowych jest chroniony, a potrzeby zaspokojone.
W skrócie, procedurę przekształcenia można opisać następująco:
1. podjęcie uchwały przez organ stanowiący danej jednostki samorządu terytorialnego. Jest to uzasadnione ze względu na przepisy ustaw samorządowych;
2. podpisanie aktu założycielskiego, nadanie pierwszego statutu;
3. przesłanie pierwszego statutu do kuratora oświaty, mające na celu dokonanie konsultacji formalno - prawnej i umożliwienie ustawowo przewidzianej "prewencyjnej" kontroli legalności;
4. podjęcie uchwały o przekształceniu "starego" przedszkola, którego częścią organizacyjną była przekształcana filia, ze wskazaniem, z czego wynika zmiana i jaka będzie przyszłość tej filii (bardzo ważne, aby nie dać cienia wątpliwości, że przekształcenie ma na celu likwidację filii),
5. przekazanie dokumentacji filii do nowego przedszkola. Przepisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).