Jaka jest procedura utworzenia niepublicznego centrum kształcenia praktycznego o uprawnieniach publicznych (szkoły publicznej)?
Niepubliczne centrum kształcenia praktycznego jest niepubliczną placówką kształcenia praktycznego, której utworzenie opiera się na przepisach ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami art. 82 ust. 1 wymienionej ustawy:
Osoby prawne i fizyczne mogą zakładać placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.
W tym wypadku - powiat.
Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
1)
oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić placówkę, jej miejsca zamieszkania lub siedziby;
2)
określenie rodzaju placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania, w przypadku placówki prowadzącej kształcenie zawodowe - nazw zawodów, w jakich będzie kształcić, zgodnych z nazwami zawodów występujących w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego lub klasyfikacji zawodów i specjalności ustalanej na potrzeby rynku pracy przez ministra właściwego do spraw pracy;
3)
wskazanie miejsca prowadzenia placówki oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
a)
możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
b)
realizację innych zadań statutowych,
c)
w przypadku placówki prowadzącej kształcenie zawodowe - możliwość realizacji praktycznej nauki zawodu,
d)
bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami;
4)
statut szkoły lub placówki;
5)
dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w szkole lub placówce.
Organ, o którym mowa wcześniej, dokonuje wpisu do ewidencji w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia oraz z urzędu doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu.
Zaświadczenie o wpisie do ewidencji zawiera:
1)
nazwę organu, który dokonał wpisu do ewidencji placówki;
2)
datę i numer wpisu do ewidencji;
3)
nazwę oraz rodzaj placówki;
4)
osobę prawną lub fizyczną prowadzącą placówkę;
5)
adres placówki;
6)
w przypadku placówki prowadzącej kształcenie zawodowe - nazwy zawodów, w jakich kształci.
Zgodnie z przepisami art. 68b wymienionej ustawy placówka kształcenia praktycznego może uzyskać akredytację, stanowiącą potwierdzenie spełniania określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego kształcenia. Akredytacja może obejmować całość lub część prowadzonego kształcenia.
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 r. w sprawie akredytacji placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 227, poz. 2247, zm. Dz. U. z 2005 r. Nr 88, poz. 746) określają szczegółowe warunki i tryb przyznawania i cofania akredytacji, m.in. placówkom kształcenia praktycznego.
Placówka może uzyskać akredytację, jeżeli:
1)
zapewnia bazę wyposażoną w środki dydaktyczne, w tym:
a)
pomieszczenia dydaktyczne zapewniają prawidłowy przebieg procesu kształcenia,
b)
w procesie kształcenia są wykorzystywane środki dydaktyczne umożliwiające prowadzenie zajęć zgodnie z założonymi celami programowymi, w szczególności z zastosowaniem techniki komputerowej i sieci teleinformatycznej,
c)
baza i wyposażenie dydaktyczne są systematycznie dostosowywane do potrzeb prowadzonego kształcenia,
d)
baza spełnia warunki bezpieczeństwa i higieny nauki i pracy;
2)
zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, w tym:
a)
kadra posiada kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do prowadzonego kształcenia,
b)
praca kadry jest systematycznie oceniana,
c)
tworzone są warunki dla stałego doskonalenia zawodowego kadry;
3)
opracowuje i udostępnia materiały metodyczno-dydaktyczne, w tym:
a)
programy nauczania dla prowadzonego kształcenia uwzględniają rozwiązania w zakresie nowych technik i technologii,
b)
dokonywana jest ewaluacja prowadzonego kształcenia, a jej wyniki są wykorzystywane do modyfikacji programów nauczania i organizacji kształcenia.
Wniosek o przyznanie placówce akredytacji składa do kuratora oświaty właściwego ze względu na siedzibę placówki osoba kierująca placówką, w uzgodnieniu z organem prowadzącym.
Do wniosku dołącza się m.in.:
1) zaświadczenie o wpisie placówki niepublicznej do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego;
2) statut placówki;
3) własną ocenę działalności placówki w ostatnim roku, w zakresie kształcenia zgłoszonego do akredytacji, opracowaną przez osobę kierującą placówką.