Wartość grantów w projekcie "Butterfly class" to 630 tys. złotych. Klasa pod patronatem Fundacji wystartuje 1 września br.
O grant mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie dzieci, które kończą szkołę podstawową i aplikują do gimnazjum. Głównymi kryteriami w ocenie zgłoszeń są: średnia ocen z pierwszego semestru - powyżej 4,5 oraz osiągnięcia na polu aktywności prospołecznej.

Jak podkreślają organizatorzy, projekt jest adresowany przede wszystkim do uczniów pochodzących z niepełnych rodzin, którzy chcą rozwijać "swoje postawy altruistyczne w szkole kształcącej wrażliwość na krzywdę słabszych i nie pozwala przejść dzieciom obojętnie nad tym, co piękne lub okrutne, co godne pochwały, a co wymagające reakcji".
Przyjęci do szkoły Argonaut utworzą specjalną klasę o profilu społecznym i będą mieli dodatkowe zajęcia prowadzone przez przedstawicieli Fundacji "Porozumienie bez Barier". Celem edukacji utworzonej klasy będzie wykształcenie młodzieży, która w przyszłości będzie umiała tworzyć i realizować projekty prospołeczne i aktywnie angażować społeczeństwo w swoje działania.
Aplikacje o grant należy przesyłać w terminie od 15 maja do 1 czerwca br. do Fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej pod adresem radafundacji@fpbb.pl. Zgłoszenia powinny zawierać udokumentowaną średnią ocen z pierwszego semestru oraz opis dokonań dziecka.

Rekrutacja do klasy pod patronatem Fundacji będzie odbywać się w II stopniowej formule. W pierwszym etapie eksperci Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier" ocenią zgłoszenie mailowe przesłane przez rodziców lub opiekunów. W drugim etapie w dniach 11-18 czerwca, wybrani uczniowie przejdą rozmowę kwalifikacyjną, którą poprowadzą nauczyciele z gimnazjum Argonaut. Spotkanie rekrutacyjne będzie szansą na bliższe poznanie gimnazjum i przedstawicieli Fundacji. Ostateczna lista przyjętych uczniów zostanie ogłoszona na stronie www.argonaut.edu.pl 20 czerwca br.
Projekt "Butterfly class" towarzyszy 15-leciu działalności Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier". W ramach trzyletniego programu, uczniowie pozostaną pod opieką Międzynarodowego Gimnazjum Argonaut oraz Fundacji, która będzie gwarantem dochowania standardów zawartych w założeniu projektu.

Szkoła Argonaut oferuje swoim uczniom edukację według rozszerzonego programu nauczania MEN, intensywną naukę języka angielskiego (8 godzin lekcyjnych tygodniowo), specjalne koła olimpijskie oraz rozszerzony program edukacji kulturalnej i opiekę psychologa. "Chcemy, aby nasi uczniowie w trakcie nauki rozwijali swoje pasje i zainteresowania naukowe. Naszym celem jest wychować ludzi przedsiębiorczych i wrażliwych społecznie - prawdziwych obywateli świata, którzy będą naszą wizytówką na wspólnym rynku pracy w Unii Europejskiej" – podkreśla prezes szkoły Renata Trojanowska. (PAP)

akn/ ls/