Który organ jest właściwy do wypłaty pozostałych 6 miesięcy stypendium?
Czy Ci którzy stypendium przyznali, czy organ "nowej" gminy?
Jeśli organ "nowej" gminy to jaka procedura temu towarzyszy?
Zasady przyznawania uczniom pomocy materialnej o charakterze socjalnym uregulowane zostały w rozdziale 8a "Pomoc materialna dla uczniów" zawartym w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).
Udzielanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy. Gmina bowiem jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego jest najlepiej zorientowana w realnej sytuacji materialnej, życiowej i edukacyjnej ucznia zamieszkałego na jej terenie. Na gminie spoczywa obowiązek udzielania pomocy materialnej tylko tym uczniom, którzy zamieszkują na jej terenie.
W przedstawionym stanie faktycznym, uczeń zmienił miejsce zamieszkania w trakcie pobierania stypendium szkolnego. Zmiana miejsca zamieszkania okazała się na tyle istotna, że zmieniła się również gmina właściwa do udzielania pomocy materialnej temu uczniowi. W takiej sytuacji, gmina właściwa ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania ucznia przestaje być zobowiązana do wypłacania uczniowi stypendium szkolnego. Uczeń ten nie jest bowiem już uczniem zamieszkującym na terenie tej gminy. Aby otrzymać stypendium szkolne uczeń (bądź jego rodzice) powinien złożyć wniosek o przyznanie stypendium szkolnego do "nowej" gminy właściwej ze względu na obecne miejsce zamieszkania ucznia. Podstawę prawną do złożenia takiego wniosku będzie stanowił art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym w uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po dniu 15 września danego roku szkolnego. Omawianą sytuację można potraktować jako uzasadniony przypadek złożenia wniosku po terminie określonym w art. 90n ust. 6 ustawy o systemie oświaty.