Proszę o podanie podstawy prawnej powołania (utworzenia) internatu oraz określić czy w internacie mogą mieszkać uczniowie z różnych szkół. Czy w tym wypadku musi być powołana bursa?
Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) statut szkoły określać powinien m.in. organizację szkoły. W zakresie pojęcia "organizacja szkoły" mieścić się będą informacje dotyczące jednostek organizacyjnych szkoły, w tym m.in. również dotyczące internatu. Potwierdzają to postanowienia ramowych statutów szkół, zawarte w załącznikach do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.), które stanowią, że dla uczniów uczących się poza miejscem stałego zamieszkania szkoła może zorganizować internat. Jeśli w szkole został zorganizowany internat - szczegółową jego organizację określa statut szkoły. Z przepisów ramowych statutów wynika, że internaty organizowane są w konkretnej szkole, a to wskazuje, że z internatu korzystać mogą uczniowie szkoły, w której internat został zorganizowany.

Internat jest jednostką organizacyjną, wchodzącą w skład szkoły, której zadaniem jest zapewnienie opieki i wychowania uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Zgodnie z przepisami art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych oraz gimnazjów, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, należy do zadań własnych gmin. Oznacza to, że również utworzenie internatu, jako części składowej szkoły, należy do zadań gmin. Utworzenie internatu następuje zgodnie z postanowieniami art. 58 ustawy o systemie oświaty (art. 59 ust. 6 ustawy o systemie oświaty).

Utworzenie internatu w szkole wymaga zmiany statutu, której dokonuje rada szkoły (art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie oświaty) lub - jeśli rada szkoły nie została powołana - rada pedagogiczna (art. 52 ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Zgodnie z § 46 rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 52, poz. 467 z późn. zm.) bursa zapewnia opiekę i wychowanie uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży, w tym uczniom wymagającym stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, oraz słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów pracowników służb społecznych, w wieku do 24 lat.

Wobec powyższego - w celu zapewnienia opieki i wychowania w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania uczniom uczęszczającym do różnych szkół, właściwe jest założenie bursy.