Dyrektor szkoły w porozumieniu z gronem pedagogicznym powinien szczegółowo określić procedury dotyczące obioru uczniów. W dokumencie tym należy zawrzeć również zasady obowiązujące w sytuacjach kryzysowych, gdy np. po dziecko zgłasza się rodzic nietrzeźwy.
Nauczyciel, który podejrzewa lub otrzyma informację, że po dziecko przyszedł pijany rodzic, przede wszystkim nie powinien oddawać mu go pod opiekę. Odprowadza ucznia w bezpieczne miejsce, osobę nietrzeźwą prosi o opuszczenie terenu szkoły, a o sprawie powiadamia dyrektora. Kolejny krok to skontaktowanie się z drugim rodzicem, by jemu przekazać opiekę nad dzieckiem. Jeśli ten nie odbiera telefonu i nie ma innego sposobu na nawiązanie z nim kontaktu, dyrektor bądź nauczyciel powinni dotrzeć do osoby mającej upoważnienie rodziców do odbioru ich dziecka ze szkoły.
A co jeśli żadna osoba nie została upoważniona, a drugi rodzic w danej chwili nie może przyjść po dziecko? Może w rozmowie telefonicznej doraźnie i jednorazowo wskazać kogoś, kto zrobi to za niego. Podaje w tym celu jej dane osobowe. Pamiętajmy, że musi to być osoba pełnoletnia, a w momencie odbioru dziecka mieć przy sobie dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczyciela.
Załóżmy, że nie ma kontaktu ani z drugim z rodziców, ani z osobą upoważnioną. Co wtedy? Na pewno nauczyciel nie powinien odprowadzać ucznia do domu. Ostatecznym wyjściem jest zawiadomienie przez dyrektora szkoły policji, która przejmie opiekę nad dzieckiem i postanowi o ewentualnym oddaniu go pod opiekę innych członków rodziny bądź umieszczeniu w placówce opiekuńczej, np. policyjnej izbie dziecka.
Pamiętajmy, że z takiego zdarzenia należy sporządzić notatkę służbową, w której wskazane zostaną zaangażowane osoby oraz opisane podjęte działania. Dyrektor szkoły powinien też przeprowadzić rozmowę z rodzicami, wyjaśnić całą sytuację i przypomnieć o obowiązujących w placówce zasadach odbierania uczniów.
Natomiast w przypadku, gdy taka sytuacja zdarza się po raz kolejny bądź dziecko zostało umieszczone w placówce interwencyjnej, dyrektor powiadamia o sprawie sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich, a także terenowy ośrodek pomocy społecznej.
 

Dowiedz się więcej z czasopisma
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł