Jesteśmy placówką oświatową podległą starostwu powiatowemu. Zarząd powiatu powołał komisję, którą upoważnił do przeprowadzenia kontroli w szkołach i placówkach oświatowych podległych starostwu. Kontrola ma dotyczyć podwyżek dla administracji i obsługi.
Czy w ramach kontroli komisja ma prawo przeglądać akta osobowe pracowników administracji i obsługi naszej placówki?
Proszę podać podstawę prawną takich uprawnień. Zaznaczam, że stosunek pracy wynika z umowy zawartej pomiędzy pracownikiem a dyrektorem naszej placówki.


Zgodnie z art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o., organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów. Jak stanowi art. 36a ust. 2 u.s.o., w powyższym zakresie nadzorowi podlega w szczególności:
1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem;
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki.
Jak stwierdził M. Pilich, komentujący art. 34a u.s.o. (w: M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, LEX 2013), w ww. zakresie sprawowanego nadzoru – organowi prowadzącemu szkołę przysługuje prawo (ale i obowiązek) wglądu w funkcjonowanie szkoły jako pracodawcy. W tym celu niezbędny jest wgląd w akta osobowe pracowników szkoły i dlatego uważam, że organ prowadzący szkołę ma prawo wglądu w akta osobowe pracowników szkoły w zakresie sprawowanego nadzoru nad szkołą.

Zapraszamy na szkolenie
Kontrola zarządcza w oświacie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • zapisz się już teraz