Absolwentka liceum ogólnokształcącego jeszcze w październiku 2018 r. złożyła w macierzystej szkole deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego z  biologii i chemii. Jak twierdzi, ani w szkole, ani w momencie składania wniosku, ani też później nie poinformowano jej o istniejącym obowiązku wniesienia opłaty, gdy przystępuje się do egzaminu po raz trzeci (pierwsze i drugie przystąpienie jest bezpłatne).

Termin wniesienia opłaty minął 7 marca 2019 r.  Absolwentka uiściła wymagane opłaty 11 marca, niezwłocznie po ustaleniu istnienia tego obowiązku i zwróciła się do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku o wyrażenie zgody na uiszczenie opłaty po terminie. Dyrektor OKE odmówił wyrażenia zgody na uiszczenie opłaty za egzamin po terminie. Decyzję podtrzymał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Posłanka, która zainteresowała się tą sprawą zapytała Ministerstwo Edukacji Narodowej, czy decyzja OKE był słuszna. Stwierdziła, że zgodnie z „Informacją o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w formule obowiązującej w roku szkolnym 2018/2019”, wydaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, dyrekcja szkoły miała obowiązek poinformowania o istnieniu obowiązku wniesienia opłaty.

Po raz trzeci i kolejny trzeba płacić

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć potwierdza, że decyzja dyrektora OKE w Gdańsku była zgodna z prawem, i nie ma możliwości ponownego rozpatrzenia sprawy.

Wskazuje, że zasady przygotowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych zostały określone w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty  (art. 44zzq) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2016 r. Przepisy normują, że opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, jest obowiązkowa dla:

  • absolwentów, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego;
  • absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w pisemnej deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.

 

Po terminie opłata wyjątkiem

Opłatę za egzamin maturalny wnosi się w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 7 marca roku kalendarzowego, w którym absolwent zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Przepisy ustawy o systemie oświaty wyraźnie stanowią, że brak w tym terminie opłaty za egzamin maturalny, skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do egzaminu.

W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych dyrektor OKE w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji, na udokumentowany wniosek absolwenta, może wyrazić zgodę na wniesienie przez absolwenta opłaty, za egzamin maturalny po 7 marca, ale nie później niż do dnia 31 marca roku kalendarzowego, w którym absolwent zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego.

Podpisujący deklarację powinien ją przeczytać

Wiceminister Maciej Kopeć podkreśla, że informacje o opłatach i terminie ich wnoszenia absolwenci mogą znaleźć m. in. stronach internetowych OKE, MEN, mediach ogólnych. Jest wyraźnie wyróżniona w deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego (z opisem konsekwencji nie wniesienia oplaty).

- Wypełniając deklarację absolwent podpisuje oświadczenie, że zapoznał się z zasadami wnoszenia opłaty za egzamin maturalny oraz załącza dowód wpłaty lub zobowiązuje się do dostarczenia dowodu wpłaty do 7 marca. Ponieważ deklarację osobiście wypełnia i podpisuje absolwent, trudno uznać, że Pani N. W. nie miała możliwości zapoznać się z aktualnie obowiązującym prawem, skoro taką deklarację skutecznie złożyła – uważa wiceminister Maciej Kopeć.

Wskazuje, że termin wniesienia opłaty za egzamin maturalny jest ściśle powiązany z kalendarzem przygotowania materiałów egzaminacyjnych, drukiem odpowiedniej liczby arkuszy egzaminacyjnych i dostarczeniem ich do konkretnych szkół.

Więcej na ten temat: https://www.prawo.pl/oswiata/uczniowie-skarza-sie-do-kuratoriow-na-brak-mozliwosci,411361.html>>