Czy nauczyciel ma obowiązek jechać z poszkodowanym uczniem karetką pogotowia i pozostać z nim w szpitalu do momentu przyjazdu rodziców?
Regulacje dotyczące zasad postępowania w razie wypadku osób pozostających pod opieką szkoły zawarte zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69). Przepisy tego rozporządzenia nie określają jednak kwestii poruszonych w pytaniu. Stosownie do przepisu § 40 tego rozporządzenia pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.
Szczegółowe zasady w tym zakresie może określać statut szkoły, w którym powinny znajdować się m.in. postanowienia dotyczące sposobu sprawowania opieki nad uczniami w szkole podczas zajęć obowiązkowych, nadobowiązkowych i pozalekcyjnych.
Co do zasady, uczeń przebywający w szkole jest pod opieką nauczyciela, lub innej osoby uprawnionej. Ponieważ przepisy nie zwalniają szkoły z obowiązku sprawowania opieki w przypadku konieczności przewiezienia ucznia do szpitala, należy przyjąć iż opieka ta musi być sprawowana także w tej sytuacji.
Wobec tego uważam, że nauczyciel (lub inna osoba uprawniona) powinien pojechać z poszkodowanym uczniem karetką pogotowia i pozostać z nim w szpitalu do momentu przyjazdu rodziców.