Zgodnie z § 12 ust. 8 r.n.p. dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania raportu z ewaluacji, może zgłosić do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, pisemne, umotywowane zastrzeżenia dotyczące raportu. Dotychczas był to termin krótszy – 7 dni kalendarzowych. Konsekwentnie wydłużono czas zajęcia pisemnego stanowiska wobec zastrzeżeń przez odpowiednio organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny i kuratora oświaty z 14 dni kalendarzowych na 14 dni roboczych (od dnia otrzymania zastrzeżeń). Stanowi o tym § 12 ust. 9 r.n.p.
Na mocy § 11 r.n.p. dopuszczono możliwość przerwania ewaluacji zewnętrznej w przypadku powzięcia informacji o działaniach szkoły lub placówki mających wpływ na wiarygodność wyników ewaluacji. Ma to przeciwdziałać przypadkom niewłaściwego podejścia dyrektorów i pracowników przedszkoli, szkół lub placówek do ewaluacji etapie przygotowawczym i badawczym, które utrudnia lub uniemożliwia zebranie wiarygodnych danych i informacji. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu r.n.p. „proces uzyskania w wyniku ewaluacji prawdziwego obrazu pracy szkoły lub placówki zakłóca, np. przekazywanie nieprawdziwych informacji; kopiowanie fragmentów dokumentów (często cudzych), co znacząco utrudnia wizytatorom prowadzenie analiz; przygotowywanie do ewaluacji pracowników, uczniów i rodziców, które polega na podawaniu im poprawnych, w opinii dyrektorów, odpowiedzi i oczekiwaniu udzielenia ich podczas wywiadów. Zdarza się, że członkowie tych grup przychodzą na spotkania z wizytatorami z gotowymi odpowiedziami".
Nadzór pedagogiczny w znowelizowanej odsłonie - zapraszamy na szkolenie>>
Zgodnie z § 11 ust. 2 i 3 r.n.p. w przypadku przerwania ewaluacji zewnętrznej organ sprawujący nadzór pedagogiczny niezwłocznie przekazuje dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki oraz organowi prowadzącemu przedszkole, szkołę lub placówkę pisemne powiadomienie o przerwaniu ewaluacji zewnętrznej i jego przyczynach. Dyrektor może, w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego powiadomienia, przekazać organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny oraz organowi prowadzącemu przedszkole, szkołę lub placówkę pisemne stanowisko wobec przyczyn przerwania ewaluacji zewnętrznej. Konsekwencją przerwania ewaluacji całościowej jest jej przeprowadzenie w innym terminie, natomiast konsekwencją przerwania ewaluacji problemowej jest przeprowadzenie ewaluacji całościowej.
Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie oświatowym 2015/2016>>