Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało w środę 59 senatorów, 26 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu; o przyjęcie nowelizacji bez poprawek wnioskowały senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz edukacji, nauki i sportu.
Wcześniej senatorowie odrzucili wniosek grupy senatorów PiS o odrzucenie nowelizacji. Wniosek ten poparło w głosowaniu 27 senatorów, 59 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu.
Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ze stycznia tego roku. Trybunał orzekł wówczas, że dotychczasowe zapisy ustawy o systemie oświaty o naborze do publicznych przedszkoli i szkół są niekonstytucyjne. Uznał, że dają ministrowi edukacji zbyt dużą swobodę w ich ustalaniu. Dał 12 miesięcy na usunięcie tej wady prawnej.
Zgodnie z nowelizacją ustawy w pierwszej kolejności do publicznych przedszkoli będą przyjmowane dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Wówczas najpierw przyjęte zostaną dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica, niepełnosprawne rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców (obowiązuje definicja analogiczna jak w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Wszystkie te kryteria mają jednakową wartość.
Na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane będą zgodnie z dodatkowymi kryteriami, określanymi przez gminę; nie może być ich więcej niż sześć. Jednym z nich musi być pierwszeństwo dla pracujących zawodowo rodziców lub rodzica. Innym może być kryterium dochodowe. Gmina ma określić dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełniania wszystkich ustanowionych przez siebie kryteriów.
Podczas rekrutacji do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów zachowane zostają dotychczasowe rozwiązania, zgodnie z którymi uczniowie mieszkający w rejonie danej szkoły są przyjmowani z urzędu, bez postępowania rekrutacyjnego. Jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami może przyjąć uczniów mieszkających poza rejonem szkoły, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
Również w przypadku szkół ponadgimnazjalnych zachowane zostaną w dużym zakresie dotychczas obowiązujące rozwiązania. Tak, jak obecnie będą brane pod uwagę wyniki uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami). Zmianie ulegnie zakres przedmiotów, z których oceny będą brane obowiązkowo pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: będą to oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch wybranych przedmiotów. W przypadku równorzędnych wyników decydować będą kryteria związane z sytuacją rodzinną dziecka.
Jednocześnie zostaną zachowane uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych i laureatów konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim: będą oni przyjmowani bez postępowania rekrutacyjnego do wybranego publicznego gimnazjum lub publicznej szkoły ponadgimnazjalnej.
Zasadnicza część nowych przepisów obowiązywać będzie dopiero podczas rekrutacji na rok szkolny 2016/2017. Do tego czasu rekrutacja będzie przeprowadzana na dotychczasowych zasadach.
Nowelizacja reguluje także inne kwestie niezwiązane z rekrutacją. Wprowadza m.in. zapis, zgodnie z którym w uzasadnionych przypadkach za zgodą kuratora oświaty w przedszkolu będzie można zatrudnić osobę bez kwalifikacji pedagogicznych do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty trafi teraz do prezydenta.

Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli będą jednym z tematów styczniowego zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły>>