Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania w pełnym wymiarze złożyła wniosek o roczny urlop dla poratowania zdrowia od 1 września 2014 r. Jest nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym w placówce od 1 września 1994 r. Nauczycielka korzystała już z urlopu dla poratowania zdrowia w okresie: od 10 lutego 2003 r. do 20 czerwca 2003 r., czyli 5 miesięcy oraz od 8 lutego 2010 r. do 25 czerwca 2010 r., również 5 miesięcy.
Czy może skorzystać jeszcze raz z rocznego urlopu?
Jeśli lekarz wydał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, a orzeczenie to jest ostateczne, dyrektor ma obowiązek udzielić nauczycielce urlopu dla poratowania zdrowia.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela – dalej KN, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Przez urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel traci prawo do urlopu uzupełniającego>>
Zgodnie z art. 73 ust. 8 KN , nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
To lekarz decyduje, kiedy nauczyciel weźmie urlop dla poratowania zdrowia>>
Nauczycielka spełnia wymogi udzielenia kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia: jest zatrudniona w pełnym wymiarze zajęć, posiada wymagany staż pracy, w przeszłości wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia w łącznym wymiarze 10 miesięcy z maksymalnych przysługujących 3 lat oraz od zakończenia poprzedniego urlopu w dniu 25 czerwca 2010 r. upłynęły już 4 lata. Jeśli lekarz wydał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, o którym mowa w art. 73 ust. 10 KN i przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia – dalej r.p.z., a orzeczenie to jest ostateczne, dyrektor ma obowiązek udzielić nauczycielce urlopu zdrowotnego na okres jednego roku.
Nauczyciel odwoła się od decyzji ws. urlopu dla poratowania zdrowia>>
Zgodnie z § 4 ust. 1 i § 5 ust. 1 i 2 r.p.z., nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia. Orzeczenie lekarza medycyny pracy jest ostateczne. Dyrektor może także wcześniej wydać decyzję o urlopie, jeśli nie ma zamiaru odwoływać się od orzeczenia lekarskiego.
Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>
W 2015 r. mniej nauczycieli z prawem do urlopu dla poratowania zdrowia>>
Polecamy: "Szkolne prawo pracy. Poradnik dyrektora szkoły">>