Nauczyciel zatrudniony od 1 września 2012 r. rozwiązuje stosunek pracy na mocy porozumienia stron z dniem 3 września 2012 r. Wynagrodzenie zostało wypłacone za wrzesień 3 września 2012 r.

Czy nauczyciel musi zwrócić wynagrodzenie za nieprzepracowaną część miesiąca?

Nauczyciel nie musi zwracać wynagrodzenia za nieprzepracowaną część miesiąca.
Zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, prawo nauczyciela do wynagrodzenia gaśnie z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy. Ponieważ na podstawie art. 39 ust. 1 KN pedagog co do zasady otrzymuje wynagrodzenie z góry, zachowuje on prawo do pobranego wynagrodzenia nawet wówczas, gdy w trakcie miesiąca kalendarzowego nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy w jakimkolwiek trybie, w tym także na podstawie porozumienia stron. Jest to regulacja szczególna w stosunku do art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), który stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przepisem jest właśnie art. 40 KN.
W praktyce oznacza to, że szkoła jako pracodawca nauczyciela nie może żądać od niego zwrotu wynagrodzenia wypłaconego na początku miesiąca, jeżeli w tym miesiącu jego stosunek pracy ulega zakończeniu. Dotyczy to także przypadku, gdy w dniu rozwiązania stosunku pracy na podstawie porozumienia stron, nauczycielowi zostało wypłacone wynagrodzenie za ten miesiąc.
 
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe ABC>>