Osoby, której dane dotyczą, jeżeli jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 139, poz. 814 z późn. zm.) – dalej u.s.i.o., w systemie informacji oświatowej są gromadzone i przetwarzane dane osobowe dzieci objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną udzielaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju w szkołach i placówkach oświatowych, dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego oraz uczniów, słuchaczy, wychowanków i absolwentów szkół i placówek oświatowych, a także nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
W zakresie określonym w art. 42 u.s.i.o. dane indentyfikacyjne i dane dziedzinowe do zbioru danych ucznia przekazują m.in. szkoły i placówki, do których uczeń uczęszcza.
W zakresie określonym w art. 43 u.s.i.o. dane identyfikacyjne i dane dziedzinowe do zbioru danych nauczyciela w związku ze stosunkiem pracy przekazują m.in. szkoły i placówki, w których nauczyciel jest zatrudniony.
Ponieważ szkoła zobowiązana jest na podstawie ww. przepisów u.s.i.o. do gromadzenia i przetwarzania danych osobowych uczniów oraz nauczycieli, to zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 u.o.d.o. nie musi występować do nauczycieli i rodziców uczniów o wyrażenie zgody na ich danych do sytemu informacji oświatowej.
Zapraszamy także na szkolenie "Jak prawidłowo wdrożyć nowy system informacji oświatowej w szkołach i placówkach oświatowych?">>
Polecamy: Szkoła nie musi mieć zgody rodziców na przetwarzanie danych uczniów na potrzeby SIO