"Z każdym rokiem przybywa szkół korzystających z elektronicznych dzienników lekcyjnych. Sprawa jest rozwojowa. Potrzeba jednak jeszcze czasu, żeby przyzwyczaić rodziców i uczniów do nowych rozwiązań, które pozwalają sprawdzać na bieżąco oceny i szkolną frekwencję" - powiedział PAP wicekurator oświaty Dariusz Wilczak.
Śląskie Kuratorium Oświaty podaje, że e-dzienniki są już w 64 szkołach podstawowych, 118 gimnazjach oraz 120 szkołach ponadgimnazjalnych. Większość z tych szkół nadal prowadzi podwójną dokumentację - e-dziennik oraz dziennik papierowy. Wśród przyczyn, dla których decydują się na podwójną pracę, wymieniają, m.in. problemy wynikające z jakości łącz internetowych, dostępności do internetu oraz obawę o bezpieczeństwo danych.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Wojkowicach z e-dziennika korzystają już trzeci rok z rzędu. "Rodzice po zalogowaniu się na platformę internetową mają podgląd na wszystkie oceny dziecka, oprócz tego otrzymują powiadomienia na skrzynkę mailową o wprowadzeniu zmian" - powiedziała PAP dyrektor szkoły Beata Balińska. Dodała, że rodzice chętnie korzystają z tej możliwości.
Dyrektor wojkowickiej szkoły powiedziała, że zastanawiała się nad rezygnacją z wersji papierowej dziennika, ale na razie takiej decyzji nie podejmie. Jej zdaniem szkoła powinna być do takiej zmiany solidnie przygotowana pod względem technicznym. "Powinniśmy dysponować takim szkolnym "centrum" , które pod kątem informatycznym zajmowałoby się obsługą e-dziennika. Obecnie w szkole zajmuje się tym jedna osoba, i jest to administrator - nauczyciel informatyki. Ponadto każda klasa powinna być wyposażona w komputer z odpowiednim oprogramowaniem, aby nauczyciel mógł na bieżąco uzupełniać e-dziennik np. wstawiać oceny" - powiedziała. Dodała, że na tym etapie nie ma możliwości rezygnacji z wersji papierowej dziennika lekcyjnego.
Balińska nie jest odosobniona w swojej opinii. Dyrektor Gimnazjum nr 22 w Katowicach Marek Zdebel uważa, że e-dzienniki to dobry wynalazek i są przydatne - zwłaszcza rodzicom, ale na razie traktowane są w szkole jako dodatek do dziennika tradycyjnego, dlatego nauczyciele mają podwójne, czasami pracochłonne zadanie do wykonania.
MEN dopuścił do użytku e-dzienniki w 2010 roku rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły, placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej.
W woj. śląskim jest 3012 szkół, w których uczy się ok. 500 tys. uczniów.(PAP)
ktp/ abe/