Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by od roku akademickiego 2013/2014 wstrzymano nabór kandydatów do zakładów kształcenia nauczycieli.
Uzasadniając swój postulat, resort podkreśla, że przy obecnej organizacji systemu kształcenia nauczycieli kolegia stały się zbędne, ponieważ uczelnie wyższe kształcą wystarczającą liczbę nauczycieli. MEN podkreśla, że liczba słuchaczy w kolegiach nauczycielskich i nauczycielskich kolegiach języków obcych w ostatnich latach znacznie spadła (w 2006 r. wynosiła 20 357 osób, a w 2012 r. już tylko 9512), a osoby z wyższym wykształceniem mają większą szanse na zatrudnienie.
"Zasady kształcenia nauczycieli przez ponad 20 lat funkcjonowania w znakomity sposób zaspokoiły potrzeby kadrowe systemu oświaty, w szczególności dotyczące nauczycieli języków zachodnioeuropejskich, i tym samym spełniły swoją rolę. Obecnie, w związku z możliwością zapewnienia przygotowania odpowiedniej liczby wykwalifikowanych nauczycieli przez system szkolnictwa wyższego, nie ma potrzeby utrzymywania kolegiów w istniejącej formule." - pisze MEN w opinii do projektu nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym. Z tego powodu kolegia powinny zniknąć w październiku 2015 r.
MEN: kolegia nauczycielskie powinny zniknąć w 2015 r.
W poprawkach zgłoszonych do projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym MEN proponuje likwidację kolegiów nauczycielskich. Zdaniem resortu zakłady kształcenia nauczycieli spełniły już swoją rolę i ich utrzymywanie stało się zbędne.